Eyvah Gene Yaz Geliyor

Ahh her sene aynı şey. Her yıl yaz geliyor. Her sene aynı telaşı yaşıyoruz. Eminim siz de başladınız bu stresi yaşamaya. Kilo vermek istiyorum. Zayıflamak istiyorum. Eyvah kilo almışım…Evet çoğumuz kışın kilo alıp yazın kilo verenlerdeniz. İşte gene kilo verme mevsimindeyiz.

Kilo vermek için önümüzde 3 ay var. 3 ay içinde en az 5 kilo zayıflamamız lazım. Bunun için neler yapmamız gerektiğine birlikte göz atalım. Bakalım yaza nasıl formda bir vücut ile girebiliriz.

Kilo vermeye hazır mısınız?

Kilo vermek için yapmamız gereken ilk şey hayatımıza hareket katmak. Yani egzersiz yapmak. Bu yürüyüş olabilir ya da spor salonuna yazılarak uzmanlar eşliğinde uygun egzersizleri yapmak olabilir.

İyi de neden egzersiz yapmalıyız?

Egzersiz yapmadan uygulanan diyetler vücudunuz için tam anlamıyla bir felakete neden olur. Bunun nedeni kaybedilen kilonun yarısını kaybedilen kas dokusunun oluşturmasıdır.

Oysa kas dokumuz metabolik olarak oldukça aktif ve 7 gün 24 saat durmaksızın kalori yakan bir dokudur (hatta uyurken bile). Sonuç olarak diyetinize ekleyeceğiniz uygun egzersiz modeliyle kas dokunuzu artırıp metabolizmanızı hızlandırmalısınız.

Diyetisyenin görevi ne? Elbet de bizler için doğru diyet ve egzersiz programını belirlemek. Bunun için kilo verme aşamasında mutlaka diyetisyen desteği almalıyız.

Fazla kilolarınızla vereceğiniz savaşta yalnız olmak zorunda değilsiniz. Ayrıca en başarılı diyeti ya da en başarılı egzersiz programını bile doğru uygulamazsanız başarı elde edemezsiniz. Unutmayın sizi gerektiğinde destekleyip yönlendirecek ve gerektiğinde de azalan motivasyonunuzu alevlendirecek bir takıma ihtiyacınız var.

Spor yapamam. Vaktim yok. Egzersiz yapacak zamanım da yok diyorsanız hayatınıza hareket katmayı deneyin. En azından gün içinde tembellikten kurtulun ve yürüyün. Örneğin gün içerisinde asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz. Sadece 10 dakika merdiven çıkmayla yaklaşık 100 kalori yakarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir