Güvenilir liman altın

 

Lidyalılardan bugüne kadar para her zaman geçerliğini ve önemini korumuştur. Ticaretin en önemli aracı olmuştur. Ancak paranızı uzun vade saklamak istiyorsanız sizin için en güvenilir meta altın olacaktır. Zira savaş durumların da bile paranın öneminin kalmadığı noktalarda bile geçerliliğini korur. Bu nedenle uzun vade yatırım aracıdır.
Ülkemizde ufak yatırımcıların da güvendiği bir yerdi. Yerdi diyorum çünkü son günlerde sert dalgalanmalar yaptığı aşikâr. Gelirlerinden ufak birikim yapanlar çeyrek altın alarak yatırım yapıyorlardı. Ancak bu son dalgalanmalar insanların kafasını çok karıştırdı. Ekonomi haberleri onlara istedikleri gibi yol göstermedi ya da onlar oradan bu çıkarımları yapamadı. Bu anlamda onlara güvenilir bilgiler veren onlara doğru yol gösteren kaynaklara ihtiyaç duydular. Elde edecek doğru ekonomi haberleri ile yatırımlarına yol vermek istediler. Çeyrek altın aldıklarında zarar etmek yerine kara geçmek istediler. Ancak kırılgan ekonomik dengeler bunlara pek imken vermedi.
Günümüz piyasasında çok sayıda ekonomi sitesi var. Ancak bunların çok azı insanlara doğru yatırım kaynaklarını gösteriyor veya onları doğru yönlendiriyor. Son günlerdeki altın fiyatlarındaki dalgalanmayı çoğu sitenin doğru tahmin edemedi aşikârdır. İnsanlar zora düştüklerinde güvenecekleri yerleri tercih ederler. Bu anlamda onlara doğru yolu göstermek ve zarar etmeyecekleri yolları onlara göstermek ekonomi siteleri için bir zorunluktur. Aksi halde insanlar üzerindeki inandırıcılıklarını kaybederler. Bu durum onların küçülmesine ve yok olmalarına neden olur.