Hızlı Metabolizmayla Hızlı Zayıflama

Hızlı metabolizmayla hızlı kilo verme konusu aslında günümüzün popüler zayıflama konuları. Metabolizma hızlandırma teknikleri de sık sık dile getirilen zayıflama konusu. Metabolizma hızıyla zayıflama hızı ve seviyesi doğru orantılı.

Metabolizması hızlı insanlar çok daha kolay ve hızlı kilo verebiliyor. Metabolizması yavaş insanlarsa enerji harcama hızları yavaş olduğu için daha zor zayıflıyor.

Beslenmede yağ miktarı sınırlandırılmalı.

Vücutta yağ yüzdesinin azalması metabolizma hızının artmasına sebep olacaktır. Yağ vücutta kaslara oranla daha az enerji harcadığı için bazal metabolik hız azalır ve vücut ağırlığını korumak için daha az enerjiye gereksinim duyulur.

Vücutta kas oranının artırılması da metabolizma hızının artmasına sebep olur. Yeterli protein tüketimi ve haftada 3 – 4 kere 30 – 40’ar dakika yapılacak düzenli egzersiz vücutta kas kitlesinin artmasını sağlar.

Az ve sık beslenme metabolizma hızının artmasına yardımcı olacağı için 5 – 6 öğünden oluşan beslenme şeklini benimsemek gerekir.

Uzun süren açlık durumlarında metabolizma hızı düşer. Bu nedenle diyet yaparken light süt / yoğurt / ayran, kepekli bisküvi, küçük sandviç, kuru veya taze meyve gibi besinler ara öğün olarak seçilebilir.

Günlük 2 – 2,5 litre sıvı tüketimi de vücutta metabolik işlemlerde de kullanılacağından önemlidir.