İştah Nasıl Kapatılır ?

Kilo vermeye başlamadan evvel iradenizi gerçekten tatminkâr hale getirmelisiniz. Az ile doymayı sık yemek ile de kendinizi mutlu etmeyi bilmelisiniz. İştahınızı kapatmak için birkaç şey yapmalısınız mesela yemek yemeden evvel zayıflama çaylarını tüketmek a da su içmek gibi şeyler olabilir. Bununla beraber de elma gibi meyveler tüketmek de ikinci bir seçenek olabilir. Siz hangisini tercih ediyor ve diliyorsanız kullanmalısınız.

İsteklerinizle kurulu bir iradeniz olsun ama bu iradenin de çevresi sınırı olsun. Kendinizi isteklerinizi ve en önemlisi de iştahınızı kontrol etmeyi bilmelisiniz. Eğer bilmezseniz diyetinizin ilk zamanlarında çok zorlanır ve karşınıza gelecek olan ilk zorlukta pes edeceksinizdir. Bu tarz şeyler yaşamamak için mutlaka kontrol sisteminiz elinizde olmalıdır.

Yemeklerinizi yerken illaki ben doymadım diyip bir şekilde kendinize kötü durumlar çıkarmayın. Ben doydum diyin ve sofranızdan kalktın her zaman çok karnınız dolu ya da doymuş şekilde sofradan kalkacaksınız diye bir şey yoktur bu yüzden kendinizi kötü hissetmeyin. Tıka basa doymak size bir yarar getirmez aksine bolca kilo getirir baka yarar sağlamazlar.

Bu da sizi mutlu etmez dimi? Kilo vermek isteyen birisi vermek istediği şeyi neden varken kat be kat daha alsın. Ne kadar kötü durum ve bu zamana kadar ki olan emeklerinizi de bitmiş olması demek boşa kürek çekmiş olmak demektir. Kendinizi kontrol etmesini bilmeyen bir insan her alana da ama her alan da zaten başarılı olamaz.

İsteklerinin peşinden koşmasını bilmeyen bir insan demek başarısız insan demektir. Kendisini mutlu etmeyi bilmiyor demektir. Bu durumda hal vermeden siz her şeyinizle diyetinizi benimsemeli iştah durumlarında da kontrol mekanizmanız elinizde olmalıdır.

Bu mekanizmaya olan hâkimiyetiniz diyetinizin gideceği yolun da bir bakıma belirleyicisi olacaktır. Verdiğiniz özen derecesinde dereceleneceksinizdir.

Sitenin Meleği.