İştahımızı Keserek Kilo Vereceğiz !

Kilo vermek için yemek yeme alışkanlıklarımızda reform yapmak zorundayız. Zayıflamak için zayıflamanın ilk kuralıdır yemek yemeyi kısıtlamak aslında yemeyi değil de yiyeceklerin miktarını.. Diyet yapmaktan daha ziyade önce sorunun kaynağına inip iştahımızı engellemeliyiz. İştahımızı azalttığımızda zaten sorun kendiliğinden çözülecek ve zamanla zayıflayacağız.

Zayıflamak için öncelikle iştah kesme yollarını uygulamalıyız !

Çoğu zaman aslında farkında olmadan yemekleri çok tüketiriz. Bunun asıl nedeni iştahınız kaynaklıdır. İştahınız o kadar taze ve çoktur ki ne kadar yediğinizi farkında olmazsınız bile. Ancak dışarıdan bakan birisi sizin şu kadar bu kadar yediğinizi söyler ama siz hala yemek yemek istiyorsnuzdur.

Farkındalığınızı ayakağa kaldırmak için yapmanız gerekenler de yemeklerinizde önce iştah kesen yiyecekleri yemek olacaktır. Bunu bizr düzene oturtmak sorununuza yeterli çözümü verecektir.

Yoğurt yiyin yemeklerinizden önce bir kase kadar yoğurt tüketin. Mor erik yiyin.

Tatlı tüketimlerinizde mutlaka üzerine tarçın kullanın. Kahvaltınızda armut yiyin. Ispanak salatası yapın. Yulaflı şeyler yiyin.

Özellikle kahvaltılarınızda buna dikkat edin. Salatalarınıza çok aza yağ kullanın. Kuru meyveler yiyin.

Kayısı kurusu, erik kurusu, üzüm kurusu gibi kuru meyveler tüketin. Günde bir demet maydonozdan kendinize salata yapın ve yiyin. Kırmızı elma yiyin. Bezelyeler fıstıklar ve fasulyelerde iştahı kesen besin değerleriniz arasında yer almaktadır. Haşlanmış brokoli de sizi tok tutmak adına yardımcınızdır.

Bunlarla beraber de ; balık, soğan gibi besinlerde tok tutar. İştahınızı kapatmanın bir yolu da yemek tuzlarınızı iyotlu tuzlarla pişirmektir.

Pişirmek demişken ; tüketeceğiniz yemekleri de her zaman kısık ateşte ve çok uzun süre olmamak kaydıyla pişirin ve tüketin. Hani uzunca süre 1 saat 2 saat bir yemeği ocakda pişirmeye bırakmayın. Böylelikle kendinize zarar vermiş oluyorsunuz bir bakıma : Nasıl mı?; Şöyle: Fazla pişen yemek besin değerlerini buharlaşıp uçurur.

Yemek artık sadece kendi karnınızı doyurmak adına birşey olarak kalır. Size vitamin protein vermek amacı kalmaz. Bu da sizin hem sağlığınız hem gelişiminiz ve vücut ihtiyaçlarınız olarak bildiğiniz tıpkı bir etkisiz eleman gibi kalır ortada.

Bunlara da dikkat etmek gerek diye düşünüyorum. Çünkü etrafımda yemeklerini çok pişiren ve bu şekilde uzun zamandır beslenmiş insanlar gördüm.

Teyzelerim halalarım anneanne gibi yakınlarımdı bunlar ben onlara gerekli açıklamaları yaptım; doğrusu budur dedim; sizleri de uyarmak bilgilendirmek istedim. Eğer en ufak bir yararım olursa ne mutlu bana : )

Sağlıkla kalın, Sitenin Meleği.