Kilo Aldıran Nedenleri Yok Ederek Zayıflama

Farkında olamıyoruz ama bazen öyle kilolar alıyoruz ki bunu ancak aylar sonra tartıldığımızda baskülün verdiği rakamlarla farkedebiliyoruz. Kimilerimize göre bize su içsek yarıyor kimilerimiz de bünyelerinin kilo almaya meyilli olduğunu ifade ediyor.Oysa durum hiç de böyle basit değil. Kilo almamıza neden olan faktörler sebebiyle şişmanlıyoruz.

İşte burada çözüm kilo almamıza neden olan durumları ortadan kaldırmak ve kilo alma sürecini durdurmak.

Peki olası kilo alma nedenlerimiz neler ?

– Uykusuz kalmaktan: Yeterince uyumadığınızda vücut fizyolojik stres yaşar ve daha fazla yağ depolar. Bazıları yemenin uyumaya yardımcı olacağını düşünür ama bu sadece günlük kalori alımını artırır. Her gece en az 8 saat uyumaya çalışın.

METABOLİZMA YAVAŞLAR
– Stresten dolayı: Vücut stres altındayken metabolizma yavaşlıyor ve karın bölgesinde obeziteye yol açan kortizol, leptin gibi kimyasallar salgılıyor.

– İlaçlardan dolayı: Depresyon, duygu-durum bozuklukları, nöbetler, migrenler, tansiyon ve diyabet için kullanılan bazı reçeteli ilaçlar ayda en az bir kilo aldırabilir.

– Tıbbi sorun yüzünden: Kilo alımına yol açan en yaygın tıbbi durum; hipotiroittir. Tiroit hormonunun eksikliği metabolizmayı yavaşlatarak iştah kaybına ve kilo alımına neden olabilir.

– Menopoz yüzünden: Yaşla birlikte metabolizma da yavaşlar. Aynı zamanda hormonal değişiklikler, iştahı, depresyonu ve uykusuzluğu da tetikler. Menopoz sırasında vücutta da değişiklikler görülür. Kalça ve bacaklarda kilo kaybı olurken, karın bölgesinde yağlanma olur. Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin bir beslenme düzeni uygulamak gerekir.

10 adımda duygularınızı frenleyin!
1- Kendinizi sevin.
2- Mükemmeliyetçilikten vazgeçin.
3- Fazla iyi olma sendromundan kurtulun.
4- Alternatif başa çıkma yöntemleri bulun.
5- İhtiyacınız olan neyse onu yapın.
6- Paylaşmaya açık olun.
7- Sınırlarınızı belirleyin.
8- Bağlanın.
9- Hissedin.
10- Sadece yemek düşünmeyi bırakın ve yaşayın.