Kışın Kilo Almamak İçin Neler Yapmalıyız ?

Kış mevsimiyle birlikte tüketiminde artış görünen hamur işleri ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yavaşlayan metabolizma, aşırı yağ alımıyla bunları kilo olarak size geri verecektir.

Günde en az beş öğün yemek yemeli, sabah kahvaltısı ihmal edilmemelidir. Üç ana öğünün arası, meyve veya diğer lifli gıdalarla desteklenmelidir.

Televizyon karşısında eğlence niyetine tüketilen kuruyemiş gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında sıkça görülen enfeksiyon hastalıklarından korunmada, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı devam ettirilmeli, bilhassa vitamin ve minerallerce zengin olan sebze ve meyvelerle beslenilmelidir.

Vücut direncinin artırılması için önem arz eden C vitamini yönünden zengin limon, portakal, mandalina gibi narenciye başta olmak üzere, mevsim sebze ve meyvelerinin tüketilmesine yönelinmelidir.

Kışın güneşten fazlasıyla yararlanamama nedeniyle kemik ve diş sağlığı için önemli olan D vitamini ihtiyacının karşılanması için güneşli günlerde yürüyüş yapılmalı ve bol bol balık yenilmelidir.

Kış mevsiminde spor aktivitelerinin azalması ve unlu gıda tüketiminin artmasına karşılık, posalı besinlerin tüketiminin azalması sindirim sistemi sorunlarına, bilhassa da kabızlığa yol açmaktadır.

Kabızlığı önlemek için, haftada en az 2 kez kuru fasulye, nohut, mercimek gibi protein değeri ve posa değeri yüksek kuru baklagillerin yanında, sebze, meyve tüketerek bol sıvı alınmalıdır.