Neden Zayıflayamıyorum?

diyetBen hiç zayıflayamıyorum, diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum, neden zayıflayamıyorum, yemediğim halde neden kilo alıyorum, benden çok yiyenler zayıf ama ben az yediğim halde kilo alıyorum, aç kalıyorum ama gene de zayıflayamıyorum…Zaten sorunuzun cevabı sorunuzda gizli. Siz aç kaldığınız ya da yanlış beslendiğiniz için zayıflayamıyorsunuz. Sizden çok yiyen insanlar, doğru besleniyor ve metabolizmaları hızlı işliyor.

Ne yediğimizin yanında nasıl yediğimiz ve ne zaman yediğimiz de önemli. Örneğin bir oaket patates cipsini sabah yediğinizde size yapacağı kilo ile gece yediğinizde yapacağı kilo çok farklı.

Zayıflamak istiyorsanız şimdi başlayın kendinizi sorgulamaya. Nasıl besleniyorsunuz?

Çoğu insan yemeği içlerindeki ‘açlığı’ bastırmak için yer. Yemek bir çesit rahatlamaktır, güven kaynağıdır. Uzun vadeli kilo verebilmek için bilinçsizce bir diyetten diğer diyete atlamak yerine, önce sizi yemeğe iten şeyin ne olduğunu bulun. Günün belirli bir zamanı mı, geçmişten kaynaklanan duygusal yüklerinizi bastırmak için mi yoksa sıkıntıdan mı yiyorsunuz?

Çoğu insan hayatındaki stresi azaltmak için yer. Endişeliyken yeriz, yalnızken yeriz, sıkılınca yeriz… Yani vücudumuzun ihtiyacı olan besin değerini düşündüğümüz için değil, otomatik olarak kendimizi daha iyi hissetmek ve zaman doldurmak için yiyoruz.

Uyguladığınız yoyo diyetleri ile verdiğiniz birkaç kilodan motive olsanız bile, bir süre sonra birçok insan bu hevesi kaybediyor. Belki de enerjinizi yanlış yerlere yönlendirdiğinizi fark etmeniz gerekiyor. Sağlıklı ve dengeli yaşamak yerine kilomuz ve dış görüntümüzle gereğinden fazla meşgul oluyoruz.

Sürekli Bir şeyler Yeme İsteğinin Önüne Nasıl Geçilir?

Belki de en uygun şekilde yaklaşım, ne yediğinizi ve yediğinizin sizi nasıl etkilediğini çok yakından izlemeye başlamanız. Yemeği yedikten bir iki saat sonra nasıl hissediyorsunuz? Enerjiniz ne oranda? Yediğiniz size enerji mi verdi, yoksa uyuşukluk mu? Mideniz nasıl hissediyor?

Yediğiniz yemek için şimdi (karnınız şiştikten sonra) ne düşünüyorsunuz? Bu tip yaklaşım bir süre sonra bazı yiyecekleri istediğiniz veya sevdiğiniz için değil, alışkanlıktan yediğinizi keşfetmenize yardımcı olacak. Mesela haftanın her günü et ve hamur işleri yiyorsanız, bunu haftada bir veya ikiye indirmek büyük bir gelişmedir. Aceleci yaşam tarzımız da genelde yemeğimizi aynı hızla yemememize sebep olur.

Acele ile yediğiniz yemeği tatmadan, zevk almadan atıştırıyorsunuz ve daha iki saat geçmeden tekrar acıkıyorsunuz. Kendinizi kaybederek yediğiniz bir anı fark etmeniz, yemeğinizi daha sakin ve farkında yemeniz için bir fırsat olur. Bu şekilde mecburiyet zihniyetinden çıkıp, kendiliğinizden daha az yemeye başlayabilirsiniz.

Sağlığınızı düzeltmek veya sadece ince görünmek için bile diyetinizi değiştirme kararı verdiyseniz, bu kararı uygularken nasıl bir girişim yapacağınız konusunda akıllı olmanız gerekir. Yediklerine dikkat edip, egzersiz yapan insanlar, genelde istedikleri için değil, bu şekilde hareket etmenin bir sonucu olduğunu bildikleri için kendilerini başarı için programlarlar. Yiyecekler ve besin değerleri hakkında güvenilir bilgiye sahip olmanız ve yemek yeme konusunda farkındalılığınızı geliştirmeniz gerekir ki yemek konusunda akıllı seçimler yapabilesiniz.

Diyete Nasıl Motive Olunur?

Alışkanlıklarımızı değiştirmek çoğumuz için çok zor, yemek alışkanlığı da buna dahil. Psikologlara göre aşağıdaki faktörler motivasyonunuzu sürdürmenizi ve kilo vermenizi kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir.

Yemeye başlamadan önce bu yiyeceği vücudunuzun isteyip, istemediğini kendinize sorun. Vücudunuzun ne zaman ‘yeter’ dediğini fark edebiliyor musunuz? Fark etmekle yemeği kesebiliyor musunuz, yoksa düşüncenizin dürtüsüne kendinizi kaptırıp, yemeğe devam mı ediyorsunuz?

Vücut imajınız çok önemli. Kendinizi beğenmediğiniz zaman öz kavramınızı güçsüzleştirirsiniz. Vücudunuzu kabul edip, sevmeniz; kendinize güveninizi arttırıp, kilo verebileceğiniz konusunda sağlığınızı daha iyi kontrol etmenizi sağlar.

Çok yediğiniz zamanları ve yerleri belirleyin. Yeme dürtüsünün geldiği yüksek riskli zamanları tanımlayın ve bu dönemlerde yemeğin olduğu yerlerden uzak durarak başka şeyler yapın. Dürtü kısa sürede geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir