Niye Kilo Veremiyorum?

kilo verme sorunsalıZayıflamak isteyip de zayıflayamamak çok sinir bozucu bir durum değil mi? Üstelik çok yemek yemediğinizi düşünüyorsunuz. Ara Ara diyetler yapıp başarılı olamadıkça umudunuzu kaybediyor ve şişmanlığın kaderiniz olduğunu düşünüyorsunuz. Oysa şişmanlık kader değildir. Zayıflamamanızın çok geçerli nedenleri var ve bu nedenleri ortadan kaldırmadan zayıflayamazsınız.

Çok hareketsizsiniz

Spor salonuna gidiyor olmanıza rağmen hareketsiz bir hayat yaşıyor, spor salonu dışındaki zamanınızı oturarak geçiriyor olabilirsiniz. Bir saat koşu bandında kalarak çok kolay kilo verebileceğinizi düşünmeyin. Kalori yakmak için gün boyu hareketli olmaya çalışın.

Buna en küçük fırsatları dahi yürüyerek değerlendirmek, merdiven çıkmak da dahil. Oturarak geçirdiğiniz zamanlar, sürekli yemek yeme isteğini de beraberinde getirir.

Vermeyi hedeflediğiniz kilo miktarı gerçekçi değil
Bir ay içinde 20 kilo vereceğinizi düşünmeyin.

Üstelik bu, sağlıklı bir hedef de değildir. Kilo verme hedeflerini kısa süreler ve az miktarlarda koyun. Örneğin, 100 kilo olarak diyete başladığınızda, 2 ayda 7-8 kilo vermek, daha sonraki hedefi 92 kilodayken belirlemek motivasyonunuzu artıracaktır. Unutmayın ki yüksek hedefler motivasyonu düşürür, kısa hedefler artırır.
kilo verme sorunsalı
İş yaparken çok yiyorsunuz

Ya da yolda… Ya da masanızda çalışırken… Ya da televizyon izlerken… Başka bir şeylerle meşgulken yemek yediğinizde, yediğinize daha az odaklanırsınız ve bilinçsizce yersiniz. Bu da düşündüğünüzden daha fazla kalori almanıza yol açar. Ayrıca doyduğunuzu daha zor hissedersiniz.

Çok sık atıştırıyorsunuz

Elbette az ve sık yemek uzmanların önerdiği bir beslenme biçimi. Ancak bu atıştırma işini saat başı yaparsanız ve gerçekten aç hissetmediğiniz zamanlarsa bunlar, düşündüğünüz kadar kalori harcayamayacaksınızdır.

Ne kadar yediğiniz konusunda dürüst değilsiniz
Aldığınız kaloriyi azalttığınızı düşünseniz de aslında azaltmıyorsunuzdur.

Daha az yemek ve fiziksel aktiviteyi artırarak her gün 500 kalori daha az almak, kilo vermenizi kolaylaştırır. Kendinize karşı dürüst olun ve bugüne kadar masanıza getirdiğiniz porsiyonları küçültmeyi deneyin. Küçük tabak içinde yemek yemek psikolojik olarak gözünüzü doyurur. Aksi takdirde koskocaman bir tabağa koyduğunuz yemeğin porsiyon miktarı doyurucu da olsa size çok azmış gibi gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir