Ödem Attıran, Su Attırıcı Bitki Çayları

ödemÖdem vücutta toplanan gereksiz fazla sudur. Kollarda, bacaklarda ve karında birikebilir. Bu durumda olduğumuzdan fazla kilolu görülebiliriz. 10 Kiloya kadar fazla su olabilir ve inanın insan ödem attığında çok hafifler, rahatlar ve zayıflar. Aşırı su kaybındna söz etmiyorum. Vücudun belirli yerlerinde biriken gereksiz fazla suyun zaman zaman atılması gerekir. Bu durum böbrekler için de iyidir. 1 bedene kadar incelmek de mümkündür ayrıca.

Peki, ödem nasıl atılır ?

Öncelikle ödem attıran bitkileri tanıyalım. En bilindik ödem attırıcı maydanozdur. Kırk Kilit Otu, Maydanoz Sapı ve Keten Tohumu bu durumda kullanılabilir.

Fazla kilo ödemden kaynaklanıyorsa, ödemin boşaltılması gerekir. Bunun için, eğer doktor da izin vermişse, idrar söktürücülere başvurulur.

Maydanoz: Maydanozun yaprak sapları özellikle ödemin boşaltılmasında son derece etkilidir. Fazla kilo, bağırsak tembelliğinden kaynaklanıyorsa, bağırsakları yumuşak tututarak şişkinliğin önüne geçilir. Bunun için müsilaj içeren bitkilerin kullanılmasını öneriyoruz.

bitki çayıKabızlıktan hangi çay karışımıyla kurtulabiliriz?

Kabızlık sorununa iyi gelen bitkilerin bir kısmı, bağırsak mukozasına etki ederek onun çalışmasına teşvik eder ve dışkılamayı kolaylaştırır. Bir kısım bitkiler ise suyla birlikte şişerek kitlenin daha geniş olmasına neden olur, bu da bir süre sonra bağırsak hareketlerini başlatarak dışkılamayı kolaylaştırır.

Eğer sorun çok akut değilse, müzminleşmiş bir durum varsa, su alınca kitle artıran yiyecekleri tercih etmek gerekir.

Keten Tohumu: Keten tohumu, müsilaj taşıdığı için, hem tahrişi azaltır hem de kitle oluşturur.

Sinameki: Alacağımız bitkinin aniden etki etmesini, örneğin gece alıp da sabah dışkılama olmasını istiyorsak, sinamekiyi öneririm. Yalnız bu bitkinin dozunu iyi ayarlamak gerekir. Herkes farklı hassasiyete sahiptir ve deneyerek uygun miktarı anlamak lazım. Sinameki tahriş edicidir ve piyasadan aldığımız sinamekinin gerçekten sinameki olup olmadığını, hangi bitkiden elde edildiğini ve usulüne uygun kurutulup kurutulmadığını kontrol etmemiz gerekir.www.bilgeis.com