Patates Yemek Zayıflatır Mı ?

diyetZayıflama konusunda uzman değilim ama biri bana sorsa patates yemek zayıflatır mı diye, benim vereceğim cevap kesinlikle patates zayıflatmaz, olurdu. Çünkü patates nişastalı bir besin ve çabuk acıkmamıza neden oluyor. Oysa bir adam 2 ay boyunca patates diyeti yaparak 10 kilo zayıfladı. Aç kalmadı sadece patates yedi ve 10 kilo verdi. Peki nasıl oldu da sadece patates yiyerek 10 kilo vermeyi başardı ?

Olayın özü şöyle aslında :

Bu kişi tek tip beslendi, asla aç kalmadı ve,

Patatesin yüksek besin değerini göstermek isteyen 45 yaşındaki Voigt 2 ay boyunca sadece patatesle beslendi. İngiliz gazetesi ‘Daily Telegraph’da verilen habere göre tek yönlü beslenen Voigt sağlık bakımından hiçbir zarar görmedi. Patates kürüne başlamadan önce 90 kg olan Voigt iki ay içinde 10 kg vererek 80 kg’a düştü. Ayrıca kan şekeri ve kolesterin değerleri de üçte bir oranında azaldı.

Amerikalı Patates Komisyonu başkanı beş yıldan beri çok yüksek kolesterine karşı mücadele ettiğini, şimdi ise kendisini çok iyi hissettiğini, diyet boyunca enerji dolu olduğunu ve çok iyi uyuyabildiğini söyledi.

Patates diyeti boyunca Voigt, yaklaşık 180 kg patates yedi. Sürekli patates yemenin sıkıcı olmaması için Voigt, bazan kaynatılmış, bazan püre şeklinde, bazan kızartılmış bazan da fırına sürülmüş olarak her gün farklı bir patates yemeği yiyordu.

Voigt’in verdiği bilgilere göre patateste muzdan daha çok Kalyum bulunuyor. Bir porsiyon patatesle insanın günlük vitamin C ihtiyacının yüzde 45’i karşılanıyor. Patateste tek noksan olan yağda çözünebilen A ve E vitaminleri.