Ramazanda Diyet Yapmak

Ramazan ayında oruç tutarken zayıflamak zor. Ramazanda diyet yapmak kilo verdirmeyebilir. Aksine pek çok insan oruç tutarken kilo alır. Oruç tutup aynı zamanda kilo alan insanların yaptığı en büyük hata hem iftarda hem de sahurda kilo yapacak, yağlı ve aşırı kalorili yiyecekler yemektir. Her 2 öğünde de yemek yedikten kısa bir süre sonra uyunduğu için yediğimiz yiyeceklerin yağa dönüşmesi son derece kolaydır.

Oruç tutarken kilo almamak için az yağlı yiyecekler yenmeli, karbonhidrata değil yağsız proteine ağırlık verilmelidir. Kola yerine ayran, tatlı yerine bir porsiyon meyve yenilebilir.

İftarla sahur arasında en az 2,5 litre su içmelisiniz. Bu suyun bir bardağını orucu hurma veya zeytinle açtıktan hemen sonra, ılık ve ballı-limonlu olarak içerseniz kan şekerinizi düzenlemiş olursunuz.

En az üç çay fincanı rezene çayı da içilmeli ki mide rahatsızlığı, gaz ve şişkinlik yaşanmasın. Siyah çayın beyindeki susama merkezini baskılayıp bize su içmeyi unutturduğunu göz önünde bulundurun. Ramazan’da siyah çay içmemeye gayret edin veya çok açık olarak 1-2 fincan tüketin. Meyan kökü doğal kortizon içerdiğinden sizi destekleyebilir. Ilık suyun içine az miktarda meyan kökü ekleyerek iftar ve sahurda birer çay bardağı içebilirsiniz.

Örnek Ramazan Diyeti Menüsü

İFTAR:

1 BARDAK ODA SICAKLIĞINDA SU + 2-3 HURMA
1 KASE ÇORBA
1-2 DİLİM HAVUÇ BÜYÜKLÜĞÜNDE PİDE veya 4-5 KAŞIK BULGUR PİLAVI
ETLİ / KIYMALI SEBZE YEMEĞİ veya 3 KÖFTE KADAR ET-TAVUK-BALIK
1 KASE YOĞURT / CACIK / AYRAN
SALATA

ARA:

MEYVE / MEYVE TATLISI veya
2-3 TOP DONDURMA / SÜTLÜ TATLI

ARA:

1 BARDAK SÜT / AYRAN
veya
2 PORSİYON MEYVE

SAHUR:

2 DİLİM ESMER EKMEK
YARIM YAĞLI veya YAĞSIZ PEYNİR
1 YUMURTA veya OMLET
SELE ZEYTİNİ / 10 FINDIK / 12 BADEM / 4 TAM CEVİZ İÇİ
DOMATES- SALATALIK- BOL YEŞİLLİK
1-2 PORSİYON MEYVE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir