Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama

Zayıflama rehberiHem yiyip hem de zayıflamayı kim istemez ki.Üstelik yediğimiz yiyecekler karnımızı doyuracak ve bizi de tok tutacak. Tekrar acıkma süremiz uzayacağı için, uzun süre tok ve enerjik kalacağız. Aç ve halsiz geçirdiğiniz diyetleri bir kenara bırakın şimdi. O devirler geçti. Devir sağlıklı ve dengeli beslenerek kolay ve kalıcı kilo verme devri. Unutmayın; Kilo vermek kolaydır, ZOR OLAN VERİLEN KİLOLARI GERİ ALMAMAK VE AYNI KİLODA KALMAKTIR.

Uzun süre tok kalmak için yediklerimize dikkat etmeliyiz. Acıktıran, kısa sürece açlık hissi doğuran, bitmek bilmez bir döngü içine sokan ve sürekli yemek yememize sebep olan besinleri hayatımızdan çıkarmalıyız. Nedir bu tehlikeli gıdalar ?

Her şeyden önce hazır gıdalar : Konserveler, hazır yemekler, sosis ve salam gibi çok sağlıksız gıdalar, abur cuburlar, hazır satılan her şey..Kekler, cipsler, kolalar, gazoz ve meyve suları, çikolatalar….Aklınıza gelebilecek hazır satılan ne varsa bunlar tamamen kilo aldırıcı ve acıktırıcı şeyler.

İçlerindeki maddeler nedeniyle kısa süre tok tutsalar da hemen açlığa neden olurlar ve sizi tekrar yemeye iterler..Bunlardan bir süre uzak durun. Bakın hayanız nasıl da değişecek.

Nişasta ve nişastalı gıdalar da kısa sürece acıkmanıza neden olur.

Patates kızartması, haşlaması ya da cipsi..İçinde patates olan ne varsa hepsi insülin dostu, kilo düşmanıdır.

Glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmeyi hayat felsefesi haline getirmek zorundayız!

Glisemik indeks nedir?

Glisemik indeks (Gİ), herhangi bir yiyeceğin içinde bulunan karbonhidrat miktarına göre hesaplanır. Karbonhidrat içeren bir yiyecek kana geçtiğinde, kan şekerini yükseltme hızını gösterir.

Rafine edilmiş ve işlenmiş hazır yiyeceklerin glisemik indeksleri oldukça yüksektir.

Leptin ve insülin direncini kırmak için yapılması gerekenler

*Fiziksel aktivite, bol bol hareket etmek, her gün yürüyüş yapmak vs.
*Düşük glisemik indeksli gıdalar tüketmek – Karbonhidratlı gıdalardan uzak durmak ( Sağlıklı karbonhidratlar
■ Meyve ve sebzeler (meyve ve sebze suları)
■ Rafine olmayan kepek unu
■ Kepekli makarna
■ Esmer pirinç
■ Kepekli ekmek
■ Hububat içeren gıda maddeleri
■ Yulaf ezmesi
■ Arpa )

Hangi gıdalar sağlıksız ve işlenmiş karbonhidrat içerir?

■ Beyaz şeker (ve beyaz şeker içeren her türlü gıda maddesi; örneğin, şeker, asit­li içecekler, hazır meyve suları, reçeller, kurabiyeler, çikolata, kahvaltıda yeni­len yulaf gibi müsli içeriğinden hazırlanmış bisküviler, paylar ve fırında pişiril­miş birçok hamur işi yiyecek rafine karbonhidrat içerir; buna rağmen bu yiye­ceklerin çoğu birçok çocuk için vazgeçilmezdir.)

■ Beyaz un (ve beyaz un içeren her türlü gıda maddesi; örneğin, ekmek, pasta, kahvaltıda yenen müsli, krakerler, kurabiyeler, kekler ve paylar)

*Sağlıklı yağları kullanmak (Tereyağı, hayvansal katı yağlar, balık yağı yani Omega 3, ısıl işlem görmemiş mısırözü ve ayçiçeği yağları yani Omega 6, zeytin ve fındık yağları yani Omega 9)
*İşlenmiş gıdalardan uzak durmak (ilaç, yemek boyası, kimyasal katkı maddesi ve trans yağ içermeyen gıdalar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir