Soğuk Su İçmek Zayıflatır Mı?

Sabah uyanınca içilen bir bardak ılık su, vücudun daha stabil ve sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Kahvaltı yaptıktan bir saat sonra içilen bir bardak soğuk su vücudun metabolik hızını yükselterek yağ yakımını artırır. Buzlu bir bardak soğuk su ise metabolizma hızını yaklaşık 10 kalori artırır, bu da yıl boyunca yaklaşık iki kilo vermeye eşittir.

Soğuk su içmek de sıcak su içmek de kilo vermeye etkilidir.

Herhalükarda su içmek gerekir. Oda sıcaklığında olsun ya da olmasın, soğuk,ılık ya da sıcakher saat başıbir bardak su içmek metabolizmayı hızlandırır.

Melatonin salımının saat 22.00’de en üst seviyeye çıktığı düşünülecek olursa, bu saatte uyumak fizyolojik ritmin düzenlenmesini sağlar.

Gece 22.00’den sonra ayakta olmak, içsel melatonin salgılanmasını engeller ve uyku düzeni bozulur. Vücudun karbonhidrat ihtiyacının artması daha kaliteli bir uyku için melatonin seviyesinin artmasına sebep olacak doğal bir reaksiyondur.

Yatmadan üç saat önce ağızdan alınan melatonin takviyesi, uyku-uyanıklık döngüsünü gözlemleyerek karbonhidrat açlığını kontrol altında tutar. Ve bu da doğal fizyolojik ritmimizi düzenler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir