YAZ AYLARINDA YOĞURT TÜKETİMİ

Kalsiyum değerlerinin en güzellerinden bir tanesini konu etmek istedim yazıma. Yoğurt, bedensel olarak sağlamlığımızı ayakta tutan bir değerdir. Birçok yararı vardır. Kendisinin olduğu kadar yoğurdun suyunun da bolca yararları vardır. Büyük miktarlarda vitamin içerir. Suyunu asla atmamak gerek ve içmek gerek.

Yoğurdun yararları:

– Bağırsaklardaki mikropları temizler ve bunları atmayı sağlar. Bağırsaklardaki akışları düzenler rahatlatır.
– Suyu atılmamalı ve içilmelidir vitamin deposu görevindedir.

– Şeker hastalarına tüketim tavsiyesi edilmektedir fakat kaymağı olmadan tüketmemelilerdir ve bir de başka bir unsur yenilecek olan yoğurt ekşi olmamalıdır. Bu şartları kabul buyurduklarında istedikleri gibi tüketebilirler.
– İshale de iyi gelmektedir. Bu durumdan kurtulmanızı sağlayacaktır. İshal olunduğunda yoğurt tüketmenizi tavsiye ederiz.
– Tüberküloz hastaları içinde bir doğal antibiyotik yerine geçer.

– Hastayken özellikle yenmelidir. Bedensel olarak ayakta kalmanızı sağlar güçlenmenizi sağlar.

– Kemik erimesi gibi durumların önüne geçer. İçersinde bulundurduğu kalsiyumlar sayesinde sizlere bu olanakları sağlar.
– Guatr hastalarına iyi gelmektedir. Ve aynı zamanda bu hastalığa yakalanma riskinizi git gide azaltan bir besinimizdir.

– Yoğurdu sade olarak yemeyen ya da sevmeyen çocuklarımıza meyve ile beraber tüketim alışkanlığı kazandırabiliriz. Bu sayede yoğurtla sempati kurabilirler ve yemeye alışabilirler. Onlar için özellikle gelişme büyüme çapındaki çocuklarımız için çok önemli bir konudur.
Sitenin Meleği.