Yoğurt Yiyen Zayıflar Yağ Yakar Kilo Verir

Yoğurdun faydasını bilmeyen yoktur. Birçok hastalıktan koruduğu gibi, cildi güzelleştirmesi, direnç sağlaması ve hücrelere olumlu etki etmesi de yoğurdun en önemli faydalarından.

Yağsız yoğurt tüketen kişilerde vücuttaki yağların yüzde 61, göbek bölgesinde bulunan yağların yüzde 81 oranında eksildiği saptanmıştır.

Kilo problemi bulunanlara sütlü besinlerden uzak durmalarını öğüt verdiklerini söyleyen uzmanlar, yeni araştırmaların da, yağsız yoğurdu bu kategorinin dışında bıraktığını açıkladı.

Amerika Tennesee Üniversitesi’nde, diyet uygulayan 34 kişi üzerinde 12 hafta süren incelemede, yağsız yoğurt tüketen ve kilo sorunu bulunan kişilerin, düşük kalsiyum diyeti uygulayan kişilere göre, yüzde 22 daha çok kilo verdiği gözlendi. Bu kişilerde, vücuttaki yağların yüzde 61, göbek bölgesindeki yağlarınsa yüzde 81 oranında azaldığı belirlendi.

Yağsız yoğurt diyeti uygulanan kişilere, günde üç kez 1100 mg kalsiyum kapsayan yoğurt verildi. Diğer diyet grubuna ise 500 mg kalsiyum içeren değişik bir diyet uygulandı.

Tüm kişiler, günlük normal kalori kazanımından 500 kalori daha az tüketti.

Yağsız yoğurt diyeti uygulanan kişilerde, kaslardaki yağların azaldığı gözlemlendi. Kasların kalori yakılmasında önemli rol oynadığını belirten uzmanlar, bazı diyet programlarında kilo vermek isteyenlerde kas kaybının da meydana gelebilme riskinin olduğunu belirtiyor. Yağsız yoğurt diyetinde, vücuttaki kasların da orantılandığı saptandı.