Zayıflamak İçin Yeterince Kararlı Mısın ?

Zayıflamak istiyorsun ancak henüz zayıflayıp zayıflamama konusunda gitgeller yaşıyorsun. Kendine zayıflama için güvenmiyor musun ? Yoksa zayıflayacağına inanmıyor musun ? Elbet de zayıflayacaksın. Elbet de kilo vereceksin sen de.

Yeter ki kendine inan ve zayıflamayacağına inan.

Şartlandırma, akşam yemeği zili çaldığında ve biraz sonra zili duyduğunuzda ağzınızın sulanmasında olan şeydir. Şartlandırma, ilk aşık olduğunuzda midenizde küçük heyecan titreşimleri yaşadığınız ve o zaman çok popüler olan bir şarkı olduğunda, hatta bu şarkıyı 20 yıl sonra bile duyduğunuzda olan şeydir.

Şartlandırma yaşamınızın her günü ve her dakikasında devam ediyor. Fakat davranışlarınızı şekillendiren şeyler, güçlü olarak, keyif veya acıya şartlandırılmış şeylerdir.

Yağ ile mücadele eden çoğu kişi aynı zamanda da bazı çok güçlü kondisyonlama ve bilinçsizce sizi geri tutabilen bazı bariyerlerin bozulması aracılığıyla büyük bir yardım olabilen keyif-acı prensibinin nasıl çalıştığını anlama ile de mücadele eder.

İşte nedeni: Sevmediğiniz bir vücutta yaşamak, muhtemelen acının belirli bir miktarı ile ilişkilendirilir. Ve bununla ilgili bir şeyler yapmak zaman alır. Sonuçlarını bir an önce göremezsiniz. Kesinlikle, fitter leaner vücuda sahip olma, sizin için keyfin harika bir kaynağı olacak fakat bu uzun mesafeli bir keyiftir.

Bu dakikada burada değildir.

Bazı sağlıklı yiyecekleri yeme tecrübesi tezat oluşturur. Çikolata arzusunu karşaılamak keyif ile ilişkilendirir. Ve hazır bir keyiftir. Bu dakika şimdi bu keyfe sahip olabilirsiniz. Kendinizi kandırma hazır acı ile ilişkilendirilir. Daha sonra bu sağlıklı yiyecekelrin parasını ödemeyebilmek önemli değildir ve şimdi şimdidir.

Beyniniz ve acil keyif ve çok uzak keyif arasındaki mücadelede, acil her zaman kazanacaktır. Krispy Kreme lokması ve sevmediğiniz vücutta tuzağa düşürülen uzun mesafeli acı olan hayır denilen bu acil acıdan kaçınma arasında bir seçenek ise; zamanın çoğunu ne kazanır tahmin edebilir misiniz?

Lokmayı yalayacaksınız ve başka bir zamanda olan diğer uzun dönemli hedefler için endişeleneceksiniz.

Sağlıklı, zinde, sıkı bir vücut sahip olmanın uzun mesafeli hedefini destekleyen seçenekleri yapmaya başlamayı düzenleyin, kendi avantajınız için, şartlandırma işlemini kullanarak başlamak zorundasınız. Bunun anlamı acı ile abur cubur yiyecekleri yeme tecrübesini ilşkilendirmek için bir yol bulmak ve keyif ile onu bir kenara itme tecrübesi ile ilşikilendirmek anlamına gelir.