Aldatmanın Temel Nedenleri

ihanet eden erkeklerAldatmak. İhanet…Çok bilinmeyenli bir denklem. Kadın için de, erkek için de..Aldatan için de, aldatılan için de…Günümüzde kadın da aldatıyor, erkek de. Konumuzu kadın ya da erkek olarak değil, genel olarak insanları baz alarak inceleyeceğiz. Aldatmanın üç tarafını da ele alacağız. Aldatan, aldatılan ve üçüncü şahıs…

İnsan neden aldatır?

Aldatan insanların sığındığı bir sığınaktır “mutsuzluk”. İhanet bahanelerine bir bakın; istisnasız her aldatan, mutsuzdum, boşluğuma denk geldi, ciddi değildim, tek gecelikti, gibi bahaneler üretir. Oysa ihanet bir çeşit yaşam biçimidir ve huylardan ileri gelir. Bir insanın genetik kodlarında ve kişilik yapısında ihanete yatkın bir takım oluşumlar varsa, o insan gözünü kırpmadan aldatacaktır.

Kişi ya sadıktır ya da aldatır. Zorda kalıp aldatan, mecburi ihanet eden bir insan modeli bulunmamakta, kişiler ihaneti isteyerek ve bilerek tercih etmektedir. Sizi aldatan insanın türlü bahaneleri olacak kuşkusuz. Bu noktada aklınızda bulunması gereken kısa bir not: Bir kere aldatan, hep aldatır.

Bu durum üçüncü şahıslar için de önemli olmalıdır. Bugün eşini sizinle aldatan kişi, sizi de başka bir insanla aldatmayacağının garantisini veremez.

Kaç çeşit aldatma var?

İçinde bulunduğumuz zaman dilimi içerisinde pek çok aldatma olanağı var artık. Bunlardan en popüleri de internet kanalı ile başlayan sanal aşklar. Eşiniz internet kanalı ile tanıştığı biriyle sizi aldatıyor olabilir. İlk başlarda masum birer sohbet gibi duran bu ihanet, zamanla dallanıp budaklanır ve taraflar “sanal aşk” adını verdiğimiz duygusal bir birliktelik yaşamaya başlar.

Bunu hafife almayın. Bu şekilde aldatıldığınızı hissediyorsanız bir an önce harekete geçseniz iyi olur.

Tek gecelik yatak odası aldatmaları, aşık olarak duygusal anlamda aldatma, göz ile bakarak aldatma ve beyinde başkasına duyulan isteklerle eşi yok sayarak başkalarına hayranlıkla yaşanan değişik aldatma biçimleri var. Sadakatin de ihanetin de kapsamı geniş.

İhanete uğrayanın da kabahati var mı?

Eşlerin birbirini ihmal etmesi kesinlikle büyük bir hatadır. Ona yeterince zaman ayırmamak, onun fikirlerini dikkate almamak, cinsel isteklerine kayıtsız kalmak, onu yatak odası ile cezalandırmak, bencillik, umursamazlık, ilişkiye gereken vakti ayırmama, karşı tarafın mutluluğunu önemsememe kesinlikle ihanete kapı aralar.

Partnerinizi boşlamanız, onun boşluğa düşmesine neden olabilir. Kendini yalnız ve mutsuz hisseden insan çareyi mutluluğu başkalarında aramak olarak görmüş olabilir.

Yine kendinize bakmamanız, bakımsızlık, fiziki güzelliği boşlamak ve partnerin gönlüne hitap etmeme de ihaneti destekler.

Aldatılmak istemiyorsanız; eşiniz ya da sevgilinizin isteklerini iyi anlayın. Ve bu isteklere cevap vermeye çalışın. Sizinle mutlu olan bir insanın gözü dışarıda olmayacaktır.

Bir de sevgisizlikten mütevellit vuku bulan ihanetler vardır. Bu olaylarda, siz ne yaparsanız yapın, karşı taraf ihanet edecektir. Sevmeyen insanlar çok kolay aldatır ve aldatmayı da kabahat olarak algılamaz. Bu durum onlar için son derece doğallaşmıştır.

Birlikte olduğunuz insan sizi sevmiyorsa ve sizinle zoraki bir birliktelik içerisindeyse ondan ayrılmaktan başka bir çareniz yoktur. Yoksa ihanet kaderiniz olarak kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir