Aşık olduğunu nasıl anlarım, bana aşık mı

Bana aşık mı bilmiyorum. Beni sevip sevmediğini nasıl anlarım? Sana aşığım diyor, seni çok seviyorum diyor. Bana aşık olduğunu söylüyor ama gerçek aşk mı yoksa hoşlantı mı, aşk ile hoşlantı arasındaki farkı nasıl anlarım? AŞKIN BELİRTİLERİ, gerçek aşkı anlama yolları, birinin bize aşık olup olmadığını tam olarak bilmek. Bunlar kolay şeyler değil. Biz bile bazen kendi duygularımızdan emin olamayız. Aşık mıyız değil miyiz, karar veremediğimiz zamanlar olur. Uzmanlara göre aşık olunca beyin farklı çalışıyor. Bilimsel olarak aşkın belirtileri şöyle;

Aşık insan ağlıyor

Aşk, insanı duygusal olarak derinden etkiliyor. Aşık insan da gün içinde yüzlerce kez değişik duygu dalgalanmaları yaşıyor. Gerçekten aşık insan, duygusal olarak her şeyden kolayca etkileniyor. Daha duygusal, sık sık ağlayan, bazen aşırı gülen ama çoğu zaman ağlayan bir insan için, gerçekten aşık diyebiliriz. Siz de onu görmediğiniz zamanlarda ağlıyor musunuz? Aşık olduğunuz insan aklınıza geldiğinde gözleriniz hemen doluyor mu? Aşıksınız desek abartmış olmayız.

Aşık insan çok özlüyor

Ona aşıksanız onu çok özlersiniz. Görmediğiniz zamanlarda canınız yanar. AŞK, insana özlem yüklüyor. Aşık olduğumuz insanı her an özlüyoruz. Onu görmeden duramıyoruz. Sesini duymadığımızda, onu görmediğimizde, ondan haber almadığımızda ruh halimiz kötüleşiyor. Bunalıma giriyoruz desem abartmış olmam. AŞK, insanın beyin yapısına doğrudan etki ediyor. Mantıksız ama aşırı duygusal olmamız da işte bundan.

Aşk gözü kör ediyor

Aşktan kör mü gözünüz? Kim ne derse desin siz sadece kalbinizin sesini mi dinliyorsunuz? Başkaları onun olumsuz özelliklerini söylediğinde, kulaklarınızı mı tıkıyorsunuz? Kim ne derse desin, asla umrunuzda değil. Mantıksız ve akılsız hareket etmek aşkın en bariz işaretidir. AŞIK olduğunuz insanın kötü yanlarını görmez, hep olumlu noktalara odaklanırsınız. İşte aşkın gözü kör etmesi bundandır.

Aşk 3 sene sonra tamamen bitiyor

Sonsuz aşk diye bir şey yok. Aşk duygusu gelip geçici. 2,5-3 sene sonra aşk tamamen bitiyor. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, kime ve nasıl aşık olursak olalım o şiddetli aşkımız zamanla azalıyor ve günün birinde tamamen sona eriyor. Yerini sevgiye terk ediyor. Aşk sonrası sevginiz güçlüyse o kişiyle ayrılmadan devam ediyorsunuz. Aksi taktirde ayrılıyorsunuz. Sevgi, aşktan baki bir duygu. Sevmeyi aşka tercih etmek de oldukça önemli. Aşkı gözünüzde büyütseniz de sevgiye değer verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir