Aşk Acısı Nasıl Atlatılır?

aşk acısı nasıl geçerAşk acısı dediğimiz şey bir çeşit ruhun işkence görmesi. Aşk acısı tamamen işkence. Bunu ancak aşk acısı çekenler bilir. Tabi ki aşk, gerçek aşksa…3 günde unutanlar da var. Buna aşk değil de heves desek daha iyi olur sanıyorum. Gerçek aşk ve ayrılık acısı hiç de kolay atlatılmıyor. Ciddi psikolojik gerginlikler ve sorunlar oluşturabiliyor. Kişi hayata küsüyor, çok mutsuz oluyor.

İlişki bitip son nokta koyulduğunda aslında her şey tamamen bitmiş olmuyor. Sözde bitse de kalpte devam ediyor. Kişi sevgilisini kaybetme gerçeğine inanmak istemiyor. Ayrılık acısı bir yandan vuruyor, aşk acısı bir yandan. Terke dilmenin verdiği gurur kırıklığıysa olayı daha da trajik bir hale sokuyor.

Birbirinden uzak çiftler ayrıldığında nispeten ayrılık daha kolay atlatılabiliyor ancak mesafe çok yakınsa ve ayrılınan sevgiliyi sık sık görme durumu söz konusuysa, iş kötü…O zaman işler sarpa sarıyor ve acı iki katına çıkıyor. Her gün görülen eski sevgili kalpte eskimediği için insan çok üzülüyor. Siz ne kadar kaçarsanız kaçın eğer mesafe yakınsa, mutlaka karşılaşıyorsunuz ve üzülüyorsunuz.

Onu unutmak istiyorsanız bu söylediklerime kulak verin:

Gerçekten sevdiğiniz ve birlikte pek çok şeyi paylaştığınız bir insandan ayrılmak, onunla birlikte kurduğunuz hayatın da kesintiye uğraması anlamına gelir. Birlikte yaptığınız sosyal faaliyetler, ortak arkadaşlıklar, belki ortak ev… Bunların hepsi bir anda uçup gider. Bu noktada üzülmekte haklısınız. Ama hayat da bir şekilde devam ettiğine göre tazelenmek ve acılardan kurtulmak gerek, öyle değil mi?

Kendinizi rahatlatıp sosyalleşmeye, arkadaşlarınızla daha fazla görüşmeye çalışmalısınız bu dönemde. İnsanın acı çektiği zamanlarda en iyi ilaç, arkadaştır kuşkusuz. Ancak bu arkadaşların ayrılığınızı sorgulamalarına asla izin vermeyin. Zira kendinize hayatınızın bundan sonraki dönemine odaklanacağınız konusunda söz verip uygulamanız gerekiyor. Geriye dönüşler ve keşke’ler sizi yıpratmaktan başka bir işe yaramaz.

O’nu size hatırlatan objelerden kurtulun. Giysi, aksesuar, bardak, hediye, notlar, vs. Bir daha hiç görmeyeceğinizden emin olmak kaydıyla birilerine verebilir ya da çöpe atabilirsiniz.

ayrılık acısı

Ayrıldığınız kişiyle görüşmenin tek nedeni, ortada bir çocuk varsa, o olmalı. Aksi takdirde onun gereksiz duygusal konuşmalara girmesine, size pişmanlık duygusu yaşatmasına ya da sizi sinirlendirmesine izin verecek diyaloglar yaşamayın.

Arkadaş kalmak ise modern ilişkilerin dayattığı, ama hayatta bir karşılığı olmayan bir durum. Özellikle de henüz ayrılık yaşamış bir insan olarak, sanki geçmişte onunla hiçbir şeyi paylaşmamışsınız gibi arkadaş konumuna gelmek hiç inandırıcı değil. En azından üzerinizden ayrılık acısının geçmesini bekleyin ve duygularınız olgunlaştığında buna karar verin.

Aklınızdan sizi hüzünlendirecek düşünceleri atmanın yolu, eğlenceli işlerle meşgul olmakla mümkün ancak. Mesela bir dans okulu, dil ya da hobi kursu veya bir spor salonuna yazılın. Hayatınızı ne kadar renklendirir, aklınızı yeni bilgilerle ne kadar meşgul ederseniz, sıkıntılarınızdan o kadar çabuk kurtulursunuz. Hem bu sizi kendinizi yemeye içmeye vererek teselli bulmaktan da kurtarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir