Ayrılık ve Aşk Acısı

aşk ve ayrılık acısıAşk ve ayrılık. İkisi de aşkın içinde. İkisi de aşk ile iç içe. Aşık olduğunuz insandan ayrıldığınızda yaşayacağınız o büyük acı. Sadece sizin yaşadığınız bir acı değil. Bu acıyı her gün pek çok insan yaşıyor ve aşk acısı insanı hayattan soğutmaya yetiyor. Ayrılığın pek çok sebebi var. Pek çok ihtimal olabilir ayrılığınıza dair ancak burda sonuç çektiğiniz acıdır ve sebep ne olursa olsun aşk ve ayrılık acısı yaşıyorsanız bunu hafifletmek oldukça güçtür.

Aşağılama, sürekli kendini savunma, suçlama, eleştirme, sık sık başa kakma ve sebepsiz kıskançlıklar ayrılığına neden olabilir. Yaşarken kafaya taktığınız ve sorun ettiğiniz bütün bu sebepler ayrıldığınızda size pişmanlık yaşatır. Keşke onu yapmasaydım, keşke öyle demeseydim, öyle söylemesem ayrılmazdık, ben hatalıyım, ben kabahatliyim..Kişi ayrılığa sebep kendini gösterir.

Çok sevdiğiniz ve bağlandığınız ayrıca çok da alıştığınız bir insandan ayrılmak, onunla birlikte kurduğunuz hayatın da son bulması anlamına gelir. Birlikte yaptığınız sosyal faaliyetler, ortak arkadaşlıklar, belki ortak ev… Bunların hepsi bir anda uçup gider. Bu noktada üzülmekte haklısınız. Ama hayat da bir şekilde devam ettiğine göre tazelenmek ve acılardan kurtulmak gerek, öyle değil mi?

Kendinizi rahatlatıp sosyalleşmeye, arkadaşlarınızla daha fazla görüşmeye çalışmalısınız bu dönemde. İnsanın acı çektiği zamanlarda en iyi ilaç, arkadaştır kuşkusuz. Ancak bu arkadaşların ayrılığınızı sorgulamalarına asla izin vermeyin. Zira kendinize hayatınızın bundan sonraki dönemine odaklanacağınız konusunda söz verip uygulamanız gerekiyor. Geriye dönüşler ve keşke’ler sizi yıpratmaktan başka bir işe yaramaz.

O’nu size hatırlatan objelerden kurtulun. Giysi, aksesuar, bardak, hediye, notlar, vs. Bir daha hiç görmeyeceğinizden emin olmak kaydıyla birilerine verebilir ya da çöpe atabilirsiniz.

Ayrıldığınız kişiyle görüşmenin tek nedeni, ortada bir çocuk varsa, o olmalı. Aksi takdirde onun gereksiz duygusal konuşmalara girmesine, size pişmanlık duygusu yaşatmasına ya da sizi sinirlendirmesine izin verecek diyaloglar yaşamayın.

Arkadaş kalmak ise modern ilişkilerin dayattığı, ama hayatta bir karşılığı olmayan bir durum. Özellikle de henüz ayrılık yaşamış bir insan olarak, sanki geçmişte onunla hiçbir şeyi paylaşmamışsınız gibi arkadaş konumuna gelmek hiç inandırıcı değil. En azından üzerinizden ayrılık acısının geçmesini bekleyin ve duygularınız olgunlaştığında buna karar verin.

Aklınızdan sizi hüzünlendirecek düşünceleri atmanın yolu, eğlenceli işlerle meşgul olmakla mümkün ancak. Mesela bir dans okulu, dil ya da hobi kursu veya bir spor salonuna yazılın. Hayatınızı ne kadar renklendirir, aklınızı yeni bilgilerle ne kadar meşgul ederseniz, sıkıntılarınızdan o kadar çabuk kurtulursunuz. Hem bu sizi kendinizi yemeye içmeye vererek teselli bulmaktan da kurtarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir