Eyvah, Yoksa Grip Mi Oldum!

grip belirtileri grip nasıl bulaşırGrip miyim nezle mi? Grip ile daha hafif bir hastalık olan nezle arasındaki farklar nelerdir? Grip virüs çeşitleri, grip belirtileri, grip olduğumuzu nasıl anlarız, grip nasıl tedavi edilir, evde grip tedavisi nasıl yapılır? Halsizlik, baş ağrısı, kas ağrısı, yüksek ateş, boğaz ağrısı ve terleme grip belirtileri midir? Tavuk suyu çorbanın mücizevi iyileştirici etkisi gerçek mi?

Kendinizi kötü hissediyorsunuz. Halsiz, isteksiz, yorgun, sürekli yatmak isteyen bir insan olup çıktınız. Özellikle son 2 gündür artan kas ağrılarınız, boğaz ağrınız ve düşmeyen ateşiniz var. Yüksek ateş, dinmeyen ağrılar, terleme ve titreme grip olduğunuz anlamına gelebilir. Üşürsünüz, titrer ve çoğu zaman ayağa bile kalmazsınız. Oysa nezle daha hafif seyreden bir hastalıktır.

Grip nedir? Grip ve soğuk algınlığı arasındaki fark nedir?

Grip nasıl bulaşır?

Grip virüsleri çok hızlı bulaşır. Hasta kişinin öksürüğü, hapşırığıyla milyonlarca virüs havaya saçılır. Hava yoluyla diğer insanlar virüsü alır. Bağışıklığı zayıflamış kişilerde hastalık hali ortaya çıkar. İnsanların toplu halde bulunduğu sinema, okul, toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri, ibadet yerleri hastalığın yayılımı için uygun ortamlardır. Hasta kişinin dokunduğu yerlere (Kapı kolları, masa, telefon vs.) temasla ve sonrasında ellerin ağza ve gözlere sürülmesi ile virüs bulaştırılmış olur.

Gribe karşı hangi önlemleri almak gerekir?

Salgınları önlemek açısından hasta kişiler en azından ilk 24 saatlerini evde geçirmelidirler. Hastalar hapşırırken, öksürürken tek kullanımlık mendil kullanmalı, hemen sonra çöpe atmalı, ortalıkta bırakmamalıdırlar. Eğer mendil yoksa el değil, kol ağzı kapatmak için kullanılmalıdır. Eller sık sık ve kuralına uygun yıkanmalıdır. Beslenmeye özen gösterilmelidir.

Antivirüs ilaçlar ilk 48 saat içinde alındığında hastalığın şiddetini azaltması ve süreyi kısaltması, ayrıca influenza ile ilgili gelişebilecek komplikasyonları önlemesi açısından önemlidir. Etkinlikleri yüzde 70-90 civarındadır.

grip belirtileri grip nasıl bulaşırKış aylarında özellikle kimler grip riski altındadır?

Özellikle KOAH, astım, alerji, kronik böbrek yetmezliği, diyabet, kalp damar hastalıkları, hematolojik hastalıkları olanlar ve 65 yaş üzerindekiler kış aylarında risk altındadırlar ve aşı olmalıdırlar.

Grip ve soğuk algınlığı, belirtileri farklı olan virüslerin yol açtığı 2 farklı hastalıktır.

Grip belirtileri:

 • Başlangıç: Ani
 • Ateş: Genellikle
 • Ağrı: Genellikle, şiddetli
 • Üşüme: Sıklıkla
 • Yorgunluk, halsizlik: Sıklıkla
 • Hapşırma: Nadir
 • Burun tıkanıklığı: Nadir
 • Boğaz ağrısı: Nadir
 • Öksürük: Sıklıkla, şiddetli
 • Baş ağrısı: Sıklıkla

Soğuk algınlığı belirtileri:

 • Başlangıç: Aşamalı
 • Ateş: Seyrek
 • Ağrı: Hafif
 • Üşüme: Nadir
 • Yorgunluk, halsizlik: Nadir
 • Hapşırma: Sık
 • Burun tıkanıklığı: Sık
 • Boğaz ağrısı: Sık
 • Öksürük: Hafif
 • Baş ağrısı: Nadir

Gribe yakalandığımızda vitamin takviyesi almalı mıyız?

C vitamini, ekinezya, çinko ve beta glukan takviyesinin grip belirtilerini azaltma ve hastalık süresini kısaltmada faydalı olduğu kanıtlandı.

Ne zaman doktora gitmeliyiz?

Belirtileri gidermeye yönelik antigribal ilaçlardan fayda görmüyor, ateşiniz yükseliyor, şikayetleriniz giderek artıyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Grip virüs çeşitleri; Influenza A, Influenza B, domuz gribinin özellikleri nelerdir? Bu yıl özellikle hangi tip virüs yaygın?

Sıklıkla görülen ve salgınlara neden olan etkenler influenza A, influenza B’dir. İnfluenza A’nın, domuz gribi diye bildiğimiz H1N1 ve H3N2 alt tipleri vardır. Bu yıl özellikle H3N2’ye rastlanıyor. Bu virüs, ani başlangıçla beraber yaygın kas ağrıları, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı dışında bulantı ve karın ağrısına da yol açıyor.

Grip tedavisinde hangi durumda antibiyotik kullanılır? Kendi kendine antibiyotik kullanmanın sakıncaları nelerdir?

Gribin etkeni virüslerdir. Tedavide antigribal, antiviral ilaçlar kullanılır. Antibiyotikler bakterilerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılıp asla virüslerin ilaçları değildir. Gereksiz yere alınan antibiyotik, mikropların direnç kazanmasına yol açarak sonradan oluşabilecek ciddi enfeksiyonlarda tedavi edilmenizi zorlaştırır.

Gribin ilerlemesi ve komplikasyonlardan biri olan pnömoni (zatürre) gelişmesi durumunda doktorunuz size antibiyotik önerecektir. Bunun dışında sinüzit, tonsillit gibi bakteri enfeksiyonu düşünülen durumlarda antibiyotik kullanılmalıdır.

Gribe yakalandığımızda doktor tedavisine ek olarak evde uygulamamız gereken iyileşme yöntemleri var. İstanbul Özel Medipol Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hale Handan Sarıkaya, grip belirtilerine karşı evde uygulanabilecek 10 öneriyi www.bilgeis.com okuyucularına özel açıklıyor:

Tavuk suyu çorba ve çay: Sıcak tüketilen içecekler sayesinde yemek borusunda sıcaklık nefes borusuna geçer, oradaki yapışkan ve koyu mukusun kaybolmasına ve öksürüğün hafiflemesine neden olur.

Sıvı tüketimi: Özellikle hastalık halinde tüketilen sıvının artırılması, koyu ve yapışkan olan mukusun (balgam, akıntı) daha ince ve seyreltik olmasını sağlayarak hastalığın ilerlemesini önlemeye yardımcı olur ve şikayetleri rahatlatır. Her türlü sıvı alabilir, ancak kafein ve alkol kullanımı mutlaka sınırlandırılmalıdır.

Ortam havasını nemlendirmek: Evinizdeki nem oranını yüzde 50-60 arasında tutmalısınız. Bunun için soğuk – sıcak buhar makineleri kullanabilirsiniz.

Buhar banyosu: Bunu yapmak için banyonuzu kullanabilir ya da burnunuzu sıcak kompres uygulayabilirsiniz.
Saf vazelin: Burnunuzun üzerine ve önüne sürün. Tahriş olmuş cildinizi yatıştırır, rahatlatır, kötüleşmesini önler.

Tuzlu suyla gargara: Boğaz ağrınızı rahatlatır.

İstirahat: Ateşli ve ağır bir grip geçiriyorsanız istirahat şarttır.

Alternatif tedaviler: C vitamini, ekinezya, çinko, beta glukan gibi destekleyici tedaviler için doktorunuzdan yardım alın.

Dengeli beslenme

İlaç: Başlangıçta hafif şikayetler için şikayetlere yönelik, antibiyotikler dışında, grip ilaçları, dekonjestanlar, antihistaminikler almak rahatlatıcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir