Gripal Enfeksiyon Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları

bulaşıcı grip salgını nasıl anlaşılırGrip misiniz yoksa nezle mi? Üzerinizdeki halsizlik, kırgınlık, isteksizlik ve kas ağrıları basit bir nezle olabileceği gibi, ciddi bir gripal enfeksiyonun habercisi de olabilir. Grip ile soğuk algınlığı farklı seyreder. Grip şiddetli ve ateşli geçen, genellikle yatağa düşüren ve en az 1 haftada iyileşen ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır.

Gripten korunma yollarının yanı sıra, eğer iş işten geçmişse evde grip tedavisini de ele almak gerekir. Gripal enfeksiyon geçiren hastaların dinlenmesi ve iyi beslenmesi oldukça önemlidir. Herkesin aklına gelen grip tedavisi ise tavuk suyuna çorbadır. Tavuk suyu çorbası miti gerçektir ve grip tedavisinde oldukça başarılıdır.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Tanfer Kunt, enfeksiyonlara sebep olan enfluenza virüslerinin yaklaşık 200 kadar alt grubu bulunduğunu söyleyerek, nezle ve gripal enfeksiyonların klinik tablolarının birbirinden farklılık gösterdiğine dikkat çekiyor. Prof. Dr. Tanfer Kunt, hastalıkların belirtilerine göre farklıklarına ve belirtilerine şöyle açıklık getiriyor:

Soğuk algınlığı Nezle Belirtileri

 • Ateş: Hafif veya yok
 • Öksürük: Yok
 • Burun tıkanıklığı: Daima
 • Boğaz ağrısı: Bazen
 • Hapşırma: Genellikle
 • Vücut genelinde ağrı: Yok

Gribal enfeksiyon Grip Belirtileri

 • Ateş: 37-39°C
 • Öksürük: Genellikle var
 • Burun tıkanıklığı: Bazen
 • Boğaz ağrısı: Genellikle
 • Hapşırma: Bazen
 • Vücut genelinde ağrı: Genellikle

Belirtiler ortaya çıktıktan sonra bağışıklık sistemindeki değişikler ve virüsün özelliği nedeniyle klinik tablo farklı olur. Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, ateş, terleme, halsizlik, öksürük gibi tipik belirtilerinin görüleceği gribal enfeksiyonlar bazı kişilerde ayakta geçirilirken, bazılarında ise yatakta yatma zorunlu olur. Tedavide genelde yatak istirahati ve bazı ilaçların kullanımı yeterlidir, bu dönemde iyi beslenme, stresten uzak kalma yararlı olacaktır.

Kolay iyileştiği düşünülen gribal enfeksiyonlar, risk grubunu oluşturan küçük yaştaki bebekler, yaşlılar ve sistemik hastalıkları olan kişilerde ağır geçer, zatürre gibi ciddi solunum yolu enfeksiyonları, alerjisi olanlarda astım krizleri ortaya çıkar. Tüm yaş gruplarında ortak kullanılan alanlardan dolayı, gripten kaçmak pek olası değildir. Havada asılı kalabilen virüslerin solunum yolu ile bulaşmasının önlenebilmesi için ortamın havasının sık temizlenmesi, hastaların maske kullanması gereklidir.

bulaşıcı grip salgını nasıl anlaşılırGripten korunmada önemli bir yöntem aşılamadır. Aşılama ile virüslerin büyük bir kısmına karşı bağışıklık oluşturulacaktır. Sık gribal enfeksiyon geçirenler ve risk grubunu oluşturan bireylerde sonbahar başlangıcında grip aşısı yapılması uygun olacaktır. Altı aydan daha küçük bebeklerde, yumurta alerjisi olanlarda ve enfeksiyonu olanlarda aşılama yapılamaz.

Sonbaharda ve kış mevsiminde küçük çocuklarda görülen viral enfeksiyonlar sonrası gelişen bazı hastalıklar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Burun tıkanıklıkları, akıntılar, geniz eti büyümesi ve geniz enfeksiyonları bu dönemde müzminleşir; horlama, uyku bozuklukları ve bazı çocuklarda orta kulaklarda sıvı birikimine neden olur.

Özellikle orta kulakta sıvı birikimi ağrısızdır ve sinsi gelişir. İşitme kayıplarına neden olan bu durum genellikle aileler tarafından fark edilmez. Okul çağındaki bu çocukların işitme kayıpları eğitimde başarısızlıkların sebebi olacaktır. Bu nedenle bu şikayetlerin ortaya çıktığı çocukların mutlaka kulak burun boğaz hekimlerince görülmesi ve takip edilmeleri yerinde olacaktır. Medikal tedavilere rağmen kulakta sıvı birikimi olan çocuklarda cerrahi müdahale ile geniz etinin alınması ve kulak zarına tüp takılması gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir