Kliknete.com’un Konuğuydum

bilgeis.comMerhaba sevgili hanımlar diye başlayan yeni bir yazımda gene sizlerleyim sevgili ziyaretçilerim (: Ülkemizde kadın web girişimcilerinin durumunu konu alan bir yazı dizisi için röportaj teklifi aldım ve çok zevkli bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu söyleşimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

kliknete.comKliknete.com adlı web sitesinde bulunan söyleşimiz için sizin de fikirlerinizi almak istedim.

“Kadının Fendi Interneti Yendi” başlıklı serimizin bugünkü konuğu Bilge Ece. Bilge Hanıma “Kadınlara özgüven upload etmek” amacıyla kurduğu Bilgeis.com girişimini ve Türkiye’de “Kadın Web Girişimcisi” olmayı sorduk. Keyifle okuyacağınızı umuyoruz:

Ahmet Eroğlu: Kendinizden ,Bilgeis projenizden ve projenizle ilgili amaçlarınızdan kısaca bahsedebilir misiniz?
bilgeis.com
Bilge Ece: Bilgeis.com tamamıyle beni yansıtan bir site. Bu siteyi açarken, aklımda sadece hemcinslerimle bir şeyler paylaşmak ve insanlarla iletişim halinde olmak vardı. Kadınların çok güçlü olduğunu düşünüyorum ve çevremde aciz kadın görmek istemiyorum. Özellikle kadının toplumda 2.sınıf vatandaş olarak muamele görmesi ve kadına uygulanan şiddet çok ilgimi çekiyor. Bu konulara ağırlık veriyorum. Amacım hem kimseye içini açmayan hemcinslerimle dertleşmek hem de onlara bir şeyler aktarabilmek. Eşinden şiddet gören ve bunu kimseye anlatamayan o kadar çok kadın var ki..Pek çok kadın hikayesine şahit oluyorum. Keşke elimden teselliden daha fazlası gelebilseydi..

Ahmet Eroğlu:Türkiye’de internet sektöründe kadın girişimcilerin/blogcuların artıyor olması hakkında neler söylemek istersiniz?

Bilge Ece:Bu durum uzun zamandan beri böyle. Özellikle blogger ve blogcu.com‘un sağladığı subdomainlere bakarsanız görürsünüz. 2005 yılından sonra özellikle kadınlar internetten kendilerine hatırı sayılır bir yer etti. Yemek günceleri, güzellik blogları, zayıflama günlükler ve dahası..Bu subdomainlerde yavaş yavaş pişen hemcinslerim, kendilerine alan adları aldı ve web siteler kurmaya başladı. Şimdi sayısız kadın sitesi var. Bu sitelerin sahiplerinin çoğu da dediğim gibi ücretsiz bloglarda pişti ve bu işi oradan öğrenerek bu günlere geldi.

Ahmet Eroğlu:Haklısınız. Erkek egemen bir sektörde kadınların başarı oranı sizce ne düzeyde? Bu soruya ek olarak girişiminizde “kadın kimliğiyle” yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

Bilge Ece :Açıkçası ben de bir kadınım ve hiç bir sıkıntı yaşamadım. Kadınların da sıkıntı yaşadığını düşünmüyorum. Bu sektörde bana göre cinsiyet yok. Bilgi var, bilgiyi aktarış biçimi ve tercihler var. Kimimiz sadece insanlara bir şeyler verebilmek için site açıyoruz kimimiz de google bazlı siteler açıp gelir kazanmaya odaklanıyoruz. Sonuçta hepimiz internet pastasından bir dilim alıyoruz ve eşitiz. Özellikle google nazarından başarı cinsiyetle değil, içerikle ölçülüyor. Kadınların çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Birçok başarılı blogger kadın tanıyorum.

Ahmet Eroğlu:Hedeflemiş olduğunuz tepkileri (gelir/gider açısından, ilgiler açısından) alabiliyor musunuz?

Bilge Ece:Kesinlikle olmak istediğim yerdeyim. Amacım kadınlara özgüven upload etmekti diyebilirim ve bunu büyük oranda başardığımı düşünüyorum. İşlemiş olduğum diğer konularda çok güzel geridönüşler aldım. Ziyaretçilerimin benden memnun olduğunu düşünüyorum ve onları gerçekten çok önemsiyorum. İsityorum ki bütün kadınlar güçlü olsun ve kendi ayakları üzerinde yükselsin. Gelir açısından fazla bir beklentim yoktu. Hala da yok. Hatta bu siteden gelir elde etmiyorum bile diyebilirim. Bana sağladığı gelir çok düşük ve ancak kendi sunucu masraflarını amorti ediyor. Bu da bana yetiyor. İletişimi seviyorum. İnsanlarla bir şeyler paylaşmayı seviyorum. Üzerine para vermeye bile hazırım diyebilirim.

Ahmet Eroğlu: Ülkemizde kadın web girişimcilerinin durumunu nasıl buluyorsunuz? Vereceğiniz yanıta göre, sizce eğer azsa Kadın 2.0 girişimlerini arttırmak için neler yapılmalıdır. Eğer iyiye doğru gidiyorsa sebepleri sizce nelerdir?

Bilge Ece:Kadın webmasterlerin hızla çoğaldığını görüyorum. Günden güne artan bu durum her alanda kendini gösteriyor. Yazılım alanında da tasarım alanında da..İlk başta editörlükle başlayan kadın webmasterlar bu işe ısınıyor ve kendi sitelerine yöneliyor. Bu durumdan çok memnunum ve ilerde çok daha fazla kadın adı duyacağımızı düşünüyorum. Kadın eli değen web siteler, her geçen gün çoğalıyor ve başarı oranları da yükseliyor. Günlük ziyaretçi açısından düşünecek olursak oldukça yüksek sayfa gösterimlerinin olduğunu biliyoruz.

Ahmet Eroğlu : Ülkemizdeki mevcut yasalar kadın web girişimcilerini nasıl etkilemektedir? Verilen teşvikler yeterli midir? Bu konuda devletten neler bekliyorsunuz?

Bilge Ece: Ben devletten hiçbir şey görmedim. Gören varsa bana da anlatsın. Ben de görmek isterim. Devlet tarafından internete yönelik bir teşvik verilip verilmediğini de bilmiyorum. Bizler kendimiz kendi imkanlarımızla bir şeyler yapıyoruz. Gönül isterdi ki şiddet gören, aile içi şiddete maruz kalan kadınlar için daha çok site açılsın, daha çok bilgilensinler ve devlet internet siteleri için değil daha güzel bir gelecek için destek olsun. Bu konu benim için önemli. Toplumda aşağılanan ve mağdur olan kadınlarımız için bir şeyler yapmalıyız..

Ahmet Eroğlu : Son olarak internet sektöründe girişimlerini hayata geçirmeyi planlayan kadın girişimcilere öneri ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Bilge Ece: Kadınlar güçlüdür. Her zaman bunu savunmuşumdur. Kendinize güvenin ve bir ucundan tutup başlayın ilginiz varsa. Arştırın, meraklı olun, sadece site açmakla bitmiyor iş, Google denen bir fenomen var biliyorsunuz. O bizim her şeyimiz. Onu öğrenin önce. Google ne sever, nasıl sever, bize nasıl destek olur, biz ona nasıl destek oluruz..Bu iş göründüğü gibi basit değil. Yoksa kendimiz yazar, kendimiz okuruz. Bize hedef kitlemizi ulaştıracak bir Google lazım. Arama Motoru Optimizasyonunu sağlayamayan siteler amaçladıkları hedef kitleye ulaşamaz. Google der ki hem kendiniz için hem de benim için site açın. Siz bana kaliteli siteler sunun, ben de size ziyaretçi..Denklem budur. Umarım anlatabilmişimdir.

Bilge Hanıma bize zaman ayırarak sorularımızı yanıtladığı için teşekkür ediyor, girişimlerinde Kliknete ekibi olarak başarılar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir