Koca Dayağına Çözüm Yok Mu?

koca dayağıKaçıncı yüzyıla geldik hala aşamadık bu konuyu. Eskiden beri toplumuzun en büyük açıklarından biridir kadına şiddet. Artık hergün haberlerde bir kadının daha kocasından dayak yiyip kaçtığını en son o manyak koca tarafından öldürüldüğü haberini duymaktan bıktım. Kadınlar çok mu güçsüz? Bu durumun önüne neden geçilmiyor?

Bu durum nasıl duracak? Yeni yaşam koşullarıyla her ne kadar güçlü ve iş hayatına girmiş kadın sayısı artsada, ülkemizde hala yeterince eğitim görmemiş ailesi tarafından ‘uygun gördük kızım, veriyoruz seni’ lafıyla fikri bile sorulmadan evlendirilen kadınlar çok. Zaten evinde de gördüğü vur başına al ağzından ekmeği politikasıyla büyümüş kadınlar elin adamı bağırıp çağırdığında korkudan bi kenara sinip eşinin ona yaptığı tüm kötü muameleye sessiz kalıyor.

‘ Kadın kısmı bir kere evlenir, artık dönemezsizn!’ denen baba ocağından ümidi kesen kadın çaresiz bu zulme katlanmaya devam ediyor. Toplumda artık kırılmaya başlasa da hala bazı kesimlerin hit maddelerinden biridir ‘ Erkeğe laf yok, evin direğidir, ne yapsa yeridir.!!’ kuralı. Sürekli bu maddenin empoze edildiği kızımız , biz babadan böyle gördük hesabı aslında her koşulda eşit olduğu eşini üstün görüp yaptıklarına kayıtsız kalıyor. Tamam adetlerimize laf yok.

Erkeğe saygı gösterilmelidir. Fakat o kadını bir hayvan yerine koyup sudan sebeplerle dayağı attığında da, karşısındakinin insan olduğunu unutup aşağılayıcı küfürler ettiğinde hala bu saygı kuralları geçerli midir? Aslına bakarsanız erkeğe karşı toplumumuzda geçen bu büyük kıyakların, hep kendi çıkarlarını gözeten atalarımız tarafından uydurulduğunu düşünüyorum.

Erkek aldatır normal karşılanır, erkek döver normal karşılanır, erkek küfür eder normal karşılanır, erkek istediği saatte eve gelir normal karşılanır vs vs… Nedir bu erkeğe geçilen kıyak? Biz hem ataerkil hemde dindar bir toplumuz. Dinimiz der ‘ kadını el üstünde tut’ diye, neden bu kısmı gözükmez erkeğin hüküm sürdüğü ailelerde?

Büyük çelişkiler var toplumumuzda. Din gereği blue çağına girmemiş kıza baş örtürülür, ama dinde gösterilen saygı aynı şekilde gösterilmez kadına! Ha bide şöyle bir gerçek var ki, kocasından dayak yiyip polise sığınan kadına , ‘olur mu öyle şey yavrum hayde barışın’ deyip o zulüm ocağına gönderen polisler.

Polisliğin getirdiği adaletten habersiz, hala ailesinden gördüğü kadın politikasını uygulayan polisler. Kadınlar artık biraz daha dik olun. Aslında devletin kadınları korumaya yönelik çok güzel maddeleri ve sığınma evleri var. Kimse karşısındaki yüzünden insanlık haklarından vazgeçmemeli,sindirilmemeli…

Kim ne der diye düşünüp bu hayatı çekmemeli… Şimdi öldürülen o kadınlar aklıma geldiğinde neden böyle olsun diyorum… Neden onların çocukları bu dramı hayat boyu üstlerinden atamasın ve sağlıksız bireyler olarak toplumda yerini alsın. Evlenmek istediniz kocanız değişti ya da evlendirilmek zorunda kaldınız, olabilir…

Ama kimse şiddete maruz kalmaya mecbur değil. Gerekli makamlara başvurulup sonuna kadar kararınızın arkasında durun ve karşınızdakinin gerçekten canınıza kast edeceğini düşünüyorsanız sonuna kadar koruma isteyin. Unutmayın kadınlar gerçekten gördükleri bu değerden çok daha değerliler…

Emra Nur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir