Adet döneminde regl diyeti yaparak zayıflayın

Mide gazı nasıl çıkarAdet dönemlerinde iştah artar ve çokça acıkırız. Öyle böyle değil. İştahımız artar. Canımız şekerli, nişastalı ve yağlı gıdalar çeker. Çoğu kadın adet döneminde nişastalı ve şekerli besinlere saldırır. Bisküviler, kekler, pastalar, börekler havada uçuşur. Gel de kilo alma. Üstelik regl şişkinliği de cabası. Ödem ve dengesiz beslenme adet dönemlerinde biz kadınlara en az 5 kilo olarak geri dönmektedir. Peki ne yapmalı. Cevabı Bilgeis’te.

Bazı kadınlar adet öncesinde bir hafta boyunca karın şişkinliği, gaz sorunları, ruhsal durum değişiklikleri, baş ağrısı, şekerli ve tatlı gıdalara düşkünlük, uykusuzluk, yorgunluk, isteksizlik, halsizlik, ve baş dönmesi gibi sorunlarla savaşır. Gaz sorunları ve aşırı şişkinlik en yaygın regl şikayetleri. Kilo alma eğilimi de çok üst seviyede tabi ki. Aman dikkat!

Kilo almamak ve şekerle savaşmak için ne yapmalı?

Adet döneminde, tam buğday ekmeği, kepekli bulgur ve kepekli pirinç, bol sebze ve ölçülü olarak meyve tüketmek isabetli olur. Süt, yoğurt, çiğ ceviz ve çiğ fındık şeker isteğini baskı altına almak için oldukça faydalıdır. Sütünüze ya da yoğurdunuza toz tarçın serpmeyi deneyin. Böylece kan şekeriniz dengelenecek. Tehlikeli kaçamaklar da ortadan kalkacak.

Kalsiyuma ağırlık verin

Kalsiyum açısından zengin beslenmek kilo almamak için önemli bir basamak. Kalsiyum bakımından güçlü besinler; brokoli, susam, çiğ badem, süt, ayran, yoğurt ve lor peyniri. Bu besinleri evinizde bulundurun. Çay ve kahveden uzak durun. Bol bol su için. Su içmekten imtina etmeyin. Her gün en az 2 litre su için. Adaçayı da çok faydalıdır. Taze demlenmiş adaçayından da faydalanabilirsiniz. Ölçüsü günde en çok 2 fincandır.

Adet döneminde kabız olmamak için

Bol bol su için. Sebzeye ağırlık verin. Fazla baharatlı yemekler yemeyin. Tuz tüketimini sınırlı tutun. Elma, badem ve adaçayı gibi alternatiflerle vücudunuzu harekete geçirin. Acıktığınızda ilk seçeneğiniz bu tip masum gıdalar olmalıdır.

Bilgeis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir