Çorba Zayıflatır Mı?

çorba içinÇorba içmek zayıflatır mı? Diyet yaparken, kilo kontrolü için sağlıklı beslenme planı takip ederken, her türlü zayıflama ve formda kalma diyetlerinde çorba içmek şarttır. Çorba içerek siz de zayıflayabilirsiniz. Hem kilo verirsiniz hem de daha uzun süre tok kalarak daha kolay bir diyet dönemi geçirirsiniz. Sebze çorbası, ayran çorbası, soğuk çorbalar, döğme çorbası, yayla çorbası ve az yağlı her çeşit yöresel çorba diyet yaparken içilebilir. Önemli olan çorbanın az yağlı ve unsuz olmasıdır.

İster zayıflama diyeti uygulayın, ister koruma programı çorba yemek kültürümüzde yüzyıllardır varolan, çeşitliliğiyle, sunumuyla yemeklerde tercih edilen bir besin türü. Biz diyetisyenlerin de sıklıkla önerdiğimiz çorba diyet listelerinin kurtarıcısı olmakta.

Tokluk hissini artırıyor Pensilvanya Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre öğle ve akşam yemeklerine çorba ile başlamak tokluk hissini artırdığından içmeyenlere göre kalori alımını %20 azaltabilmektedir.

Çorba içerisindeki liften zengin besinler ve sulu bir besin olması mide hacim kapasitesini doldurduğundan tokluk hissini artırmakta. Çorba ayrıca öğün öncesinde tüketildiğinde mide asit salgısını dengeliyor, besinleri sindirime hazırlıyor. Soğuk çorbalardan ziyade sıcak çorba içmeniz bu etkiyi artıracaktır.

Metabolizmanızı hızlandırın İçeriklerine göre besin değeri yüksektir, taze ve sağlıklı besinlerle yapılanlar vitamin ve mineral açısından zengindir. İçerisine daha az tuz daha çok baharat ekleyin. Hem ödem sorununu önlemek hem de metabolizmayı hızlandırmak için etkili bir yöntem.

Öğün olarak sadece çorba tüketilecekse içerisine yağsız tavuk, hindi, mantar veya kurubaklagil ilave edilebilinir. Protein tokluk hissini artıran ve yağ kaybını hızlandıran bir besin grubudur. Tek başına yemektense sulu ve sıcak bir şekilde tüketmek diyeti de olumlu etkilemekte.

İçtiğiniz çorbanın içeriği elbette önemli, az yağlı, sebze ağırlıklı veya tavuk suyuna çorbalar fazladan kalori alımını da azaltmakta. Sakatat içerikli, bol yağlı, kremalı, pirinç ve nişastalı besinlerin olduğu çorbaları tercih etmemekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir