Diyette Halsizlik ve Yorgunluk Nasıl Geçer?

diyet yiyecekleriZayıflamak amaçlı yapılan diyetlerde karşılaşılan en yaygın sorun halsizliktir. Pekçok yanlış diyette karşılaştığımız halsizlik ve yorgunluğun temel nedeni eksik beslenmedir. Alınması gereken temel gıdalar alınmadığında, diyet yapan kişi kendini halsiz hisseder. Yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmeleri, uyuklama ve sonunda da diyeti terk etme diyet yapanların en büyük kabusudur.

Diyet yaptığınız zaman sinirli, huysuz, stresli, sıkıntılı, aşırı derecede yorgun, halsiz ve uykulu mu hissediyorsunuz? Diyette yorgunluk hissi diyet yapmayı zorlaştırır. Diyet yaparken aç ve yorgun hissedenler çok çabuk pes eder ve diyeti bırakır. Böylece kilo verme süreci de sona ermiş olur. Diyette yorgun ve halsiz hissetmemek için ne yemek gerekir? Diyet yapanlar daha enerjik olmak için neler yemelidir? Daha sağlıklı bir diyet için diyet listenize bunları da ekleyin..

Yorgunluğu gideren besinler C vitamini yüksek olan meyveler (kuşburnu, karpuz, mandalina, kivi, portakal, elma, kayısı, üzüm, avokado, muz) tüketilmelidir.

C, E ve B2 vitamini ile demir ve potasyum minerali açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler ve özellikle bu sebzelerin koyu renkli olanları (ıspanak, roka, pazı, nane, tere). Aynı zamanda lahana, kereviz, bezelye, havuç, patates, turp, mantar, soğan, kırmızı pancar, sarımsak, sivribiber, brokoli, karnabahar, brüksel lahanasıdır.

Niasin ve B2 vitamini, demir, krom, selenyum ve iyot minerali içerdiği için haftada 2-3 kere balık tüketilmelidir.

Niasin ve E vitamini, demir ve potasyum minerali içeren fındık, yerfıstığı, badem ve ceviz gibi yağlı tohumların tüketim sıklığına önem verilmeli, günde bir avuç kadar yenmelidir.

İçermiş olduğu doymamış yağ asitleri sayesinde yumurta çok besleyici bir besindir. Ayrıca Niasin, E ve B2 vitamini ile demir, krom ve iyot minerallerinden zengin olan yumurta, anne sütü kalitesinde protein içerir ve “örnek protein” olarak tanımlanır.

Yüksek kolesterol, tansiyon, karaciğer yağlanması gibi sağlık problemleri varsa; farklı günlerde olmak koşulu ile haftada 2 kere tüketilebilir. Kişi seviyorsa ve sağlık problemi bulunmuyorsa her gün bir adet tüketilebilir.

Niasin, B1 ve B2 vitamini ile demir ve potasyum içeriğinden ötürü kuru baklagiller yorgunluğa birebirdir. Aynı zamanda içerdiği diyet lifi (posa) sayesinde kan şekerini kontrol altında tutarak vücut direncinin sürekliliğini sağlar. Bu nedenle haftada 2-3 kere kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru barbunya, kuru bakla, kuru börülce, soya fasulyesi gibi baklagil tüketilmelidir.

Niasin, E, B1 ve B2 vitamini ile potasyum, krom, iyot ve az da olsa demir minerali açısından zengin olan kepekli tahıl ürünlerinin (esmer ekmek, bulgur, kepekli pirinç, makarna, erişte ve un) tercih edilmesi; işlenmiş olan tahıllardan uzak durulması yorgunluğu önlemek adına büyük önem taşır.

Niasin ve B2 vitamini ile demir, potasyum, krom ve iyot minerali içeren süt, yoğurt ve peynirin yarım yağlı tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Düzenli olarak yapılan egzersizler de vücudu canlandırmaya yardımcı olur.

Alkolü azaltmak da yorgunluktan kurtulmakta en önemli etkenlerden birisidir çünkü alkol, bağışıklık sistemini zayıflatır ve yorgunluğa sebep olur.

Kafein içeren içecekler de makul ölçülerde tüketilmelidir. Kafein, sinir sistemini uyarır ve uykuya dalmayı etkileyerek semptomları şiddetlendirir.

Ayrıca, asitli içecekler, hazır besinler, sakatatlar, çok yağlı ve şekerli besinler yorgunluk verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir