Haftada 1 Kilo Vermek İçin

Her hafta 1 kilo vererek ayda 4 kilo verip zayıflayabilirsiniz. Ayda 4 kilo vermeyi 100 kilonun üzerinde olan kilolu kişilere tavsiye eden uzmanlar, eğer kilonuz 100’ün altındaysa ayda 2 kilo vermelisiniz diyor. Sarkmadan ve deformasyon yaşamadan kilo vermek istiyorsanız uzmanların tavsiyesine uymalısınız.

Ayda 4 kilo vermek için yapmanız gerekenleri sıralıyoruz. Bunun için öncelikle kendinize bir yürüme planı çıkarmalı ve aksatmadan her gün en az 45 dakika yürüyüş yapmalısınız.

Kilo vermenin basit bir matematiği var aslında. Haftada yarım kilo kadar vermek istiyorsanız haftada 3500 kalori yakmalı ya da aldığınız kaloriden bu kadarını kesmelisiniz. Bu, günlük olarak 500 kaloriye denk gelir. Yemek yemeyi seven biri için bunu sağlamak zor olabilir.

Ama bunun daha etkili bir yolunu söyleyelim: Her gün diyetinizden 250 kaloriyi kesmek ve egzersizle 250 kalori yakmak. Her gün ofiste yediğiniz 250 kalorili bir yiyecekten feragat etmeyi de deneyebilirsiniz.

Ancak kalori kaybedeceğim diye kendinizi asla aç bırakmayın. Bu, kilonuzun sabit kalmasına yol açar.

Günlük kalori tüketiminizi sabit tutmak için yeme içme günlüğü tutmaya başlayın. Yediğiniz her şeyi yazmak, sizi kimse görmeden ağzınıza bir şeyler atarak kaçamak yapmaktan da kurtarır. Kendi kendinize dedektiflik yaparsınız böylece.

Kalori yapmak için spor yapmak bir zorunluluktur. Sevmiyorsanız ya da her gün egzersiz yapamıyorsanız yapabildiğiniz günlerde daha yoğun egzersizle ekstra miktarda kalori yakın. İşte 250 kalori yakmanın yolları:

Bir saat 16 dakika canlı bir şekilde yürüyüş yapın.
28 dakika bisiklet sürün.
26 dakika yüzün.
Spor salonunda en az 28 dakika kardiyo yapın.
23 dakika ip atlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir