Zencefil Çayının Sağlığa Faydaları

zencefilin faydaları (2)Zencefil güçlü bir aromaya sahiptir. Dünyada en çok tanınan bitkilerdendir. Özellikle kış aylarında kullanılır ama Amerika ve Avrupa’da tavuk yemeklerinin olmazsa olmazıdır. Ülkemizde zencefil yemeklerde pek kullanılmaz. Pasta yapımlarında ve kurabiyelerde toz halinde kullanılır. Son yıllarda soğuk algınlığı reçetelerinde sık sık zencefile yer verilmeye başlandı. Bu da zencefilin daha da tanınmasına yardımcı oldu. Peki zencefil neden değerli? İşte zencefilin sağlık için yararları.

Zencefil çayı pek çok sağlık sorununda yatıştırıcı olarak kullanılır. İçine bal, limon ya da portakal gibi ek takviyeler katılarak kış aylarında hastalıklara karşı silah olarak içilir.

zencefilin faydaları (1)Bulantıyı keser

Zencefil en uygun niteliklerinden biri bulantı azaltıcı özelliğidir.Seyehat öncesi ya da uyku öncesi içilen zencefil çayı bulantıyı azaltır ya da tamamen mide bulantısını yok eder. Zencefil çayı da sabah bulantı sorunu olan, sabah mide bulantısı çeken hamile kadınlar için çok iyidir. En kısa sürede size ilk belirtileri olduğunda, bir bardak içmekten çekinmeyin.

Stres seviyelerini düşürür

Zencefil çayı vücut ve zihin üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu stres düzeylerini ve kas gerginliği azaltabilir. Sadece bir bardak içerek ruh halinizde ferahlığı artırabilirsiniz. Bu daha uzun bir süre için tazelik ve sakinlik duygusu bırakır. Eğer stres altında olduğunuzu hissederseniz, sadece zencefilden yardım alabilir, 1 fincan çayını içerek, streste rahatlama sağlayabilirsiniz. Zencefilin vücutta kortizol seviyesini azalttığı kanıtlanmıştır.

Kan dolaşımını artırır

Vitaminler, mineraller ve amino asitler kan dolaşımını artırmak ve kalp ve damar hastalıkları gelişme olasılığını azaltacaktır. Ginger sizin arterlerde zararlı maddelerin yığılması önleyecek ve önemli kalp krizi ve felç olasılığını azaltacaktır.

Menstrüel zorluklara yardımcı olur

Kahverengi şeker ile zencefil çayı, krampları yok etmeye yardımcı olmak için geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır. Zencefili menstrüel kramp için sıcak astar olarak kullanabilirsiniz. Zencefil çayı bir havlu bekletin ve midenizin üzerine koyun. Kısa sürede kaslarınız gevşer ve ağrı kaybolur.

cup of ginger tea
cup of ginger tea
Sindirime yardımcı olur

Zencefil çayı oldukça sindirim sistemini yardımcı olacak ve besleyici olursa olsun yağ emilim verimliliğini artırır. Aynı zamanda aceleyle yemek ya da çok fazla yiyerek neden şişkinlik azalacak. Zencefil çayı da iştahı kontrol eder.

Migreni olana yardımcı olur

Zencefil çayı migren ile ilgili çok etkilidir. Çay Bir fincan anlamlı migren uyaran lider faktörü kronik inflamasyon, azaltacaktır.

Artrit semptomları kolaylaştırır

Zencefil mükemmel bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Sıcak zencefil çayı astar artrit neden olduğu eklem ağrıları hafifletir.

Doğurganlığı artırır

Zencefil, eski Çin tıbbında bir afrodizyak olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda bu erkek cinsel gücü artırır inanılmaktadır. Bazı araştırmalar zencefil her gün kullanım sperm hücre konsantrasyonunu artırır ve erektil disfonksiyon ile yardımcı olduğunu göstermiştir.

Nasıl zencefil çayı hazırlarım

Taze, sağlıklı zencefil kökleri satın alın. Onlar daha büyük pazarlarda bulunabilir. Bir tencerede biraz su kaynatın. Yüzeyi soyma ve halka şekilleri kökleri dilin. Su kaynadığında içinde zencefil dilimlenmiş halde koyun. 10-15 dakika pişirin.

Bundan sonra, ısı kaynağından pot taşımak örtün ve daha sonra çay filtre, başka bir 10 dakika bekletin. Herhangi bir ek olmadan içildiğinde katkısız şekersiz saf Zencefil çayı en iyisidir. Buna isterseniz biraz bal veya limon ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir