Dukan Diyeti Sütlü Çay Tarifi

sütlü çay“Dukan diyeti” yapıyorum. Dolayısıyla bol bol sıvı almam gerekiyor. Kanımda İngiliz’lik yok ama nedense son zamanlarda “sütlü çay” içmeye dadandım. “Sütlü çay” içtiğimde çok önemli bir şey farkettim ve o gün bu gündür, her gün birkaç kupa sütlü çay içiyorum. Siz de benim gibi “dukan diyeti” yapıyorsanız mutlaka tavsiyemi bir kez deneyin. Eğer “sütlü çay” sizde de bendeki etkileri yaparsa yaşadınız demektir. Çünkü dukan diyetini yapmayı çok kolaylaştırıyor.

Sütlü Çayın Etkisi

Daha önce sütlü çay içtiyseniz kesinlikle etkisini bilirsiniz. Ama ben ilk kez 1 hafta önce denedim. Canım çok çay çekmişti ama şeker kullanmadığım için acı geliyordu. Hemen genel kültürüme hızlı bir dönüş yaptım ve İngiliz kraliyet ailesinin çay sefaları aklıma geldi. İngiliz kardeşler çayı sütle içiyordu. Süt tatlı ve yumuşak içimli bir sıvıydı. Çaya eklendiğinde nasıl olurdu acaba? Denemeye değerdi. Ne kaybederdim ki yarım kupa sütten başka? Bu şekilde kendimi gaza getirdikten sonra direkt mutfağa gittim ve sütlü çay yaptım.

İlk tadımda zaten o yumuşak tadı aldığımdan ben bu kupanın dibini görürüm demiştim. Tadı çok yumuşak. Çay gibi sert değil. Kahve gibi acı değil. Kafein küpü de olmuyorsunuz. Akşam içtiğinizde uykunuz kaçmıyor mesela. İştahınız kapanıyor. Sütlü çay çok değişik bir etki yaptı bende. Kesinlikle tok tutuyor. Açlık hissetmiyorsunuz. Bakın buraya yazıyorum. Bir gün her yerde “diyet için zayıflatan sütlü çay” ilanları görürseniz Bilgeis ablanızı hatırlayın. Çünkü sütlü çayın zayıflattığını ilk ben keşfettim bence. En azından siz öyle bilin. Ben buna inandım bir kere…

İştah kapatan, tok tutan, rahat uyutan, lezzetli, güzel bir kupa “sütlü çay nasıl yapılır”?

lipton-earl-grey-cay-Lipton marka sallama çay kullandım. Başka bir marka ile denemediğim için bu konuda yorumsuzum. Sizde başka bir marka varsa ve tadını beğenmezseniz sorumluluk kabul etmem. Lipton reklamı yapar gibi oldum değil mi? Halbu ki öyle bir amacım yoktu ama evimizde bu var, ne yapalım?

Lipton earl grey bergamot sallama poşet çay 1 adet sallama çay poşeti
Yağsız ya da yarım yağlı süt
Kupa
Kaynar su

sütlüdiyetçaySütü kaynatın. Suyu kaynatın. Kupanıza lipton earl grey bergamot aromalı çay poşetini koyun ve yarısına kadar kaynar su koyun. 2-3 dakika demlenmesini bekleyin. Demlenince çay poşetini çıkarın ve kupayı sıcak sütle tamamlayın. Hepsi bu. “Sütlü çay”ınız hazır. Kaynar sevmiyorsanız ılık ya da soğuk süt ekleyin. Daha hızlı ve kolay içersiniz. Ben sıcak çay sevenlerdenim.

İşte bu kadar sevgili dukancılar. Umarım yazım size ulaşır ve denersiniz. Dukan diyetini yapmak hiç kolay değil. Kolaylıştırmak için her yolu deniyoruz. Bu da onlardan biri. Tavsiye ederim. Deneyip fikirlerinizi konu altında yazarsanız “Bilgeis” size minnettar olur.

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir