Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılıyor

Evde elma sirkesi yapmak çok basit. Ancak size gereken sadece birazcık zaman. 2 ayda kendi elma sirkenizi kendiniz yapacaksınız. Üstelik hem doğal hem hijyenik olacak. Elma sirkesinin sağlığınıza katacağı bütün artıları bu sayede eksiksiz olarak alacaksınız. Doğal, ev yapımı ve sağlıklı elma sirkesinin videolu tarifi.

Ev yapımı elma sirkesi tatlı elmadan yapılır. Elma tatlı olmalıdır. Ekşi elmadan elma sirkesi yapılamaz. Elma sirkesine nohut, biraz bal ve bayat ekmek içi koyulur ki, sirke daha kısa sürede oluşsun. Bal yoksa şeker koyulabilir. Elma sirkesi haftada 1 kere açılır, üstünde biriken tortu temizlenir ve elma sirkesi karıştırılır.

Cam kavanozda yapılmalıdır. Kavanozun ağzına temiz bir bez kapatılmalıdır. Karanlık bir alanda muhafaza edilmelidir.

Evde elma sirkesi nasıl yapılır?

Elma Sirkesinin Malzemeleri :
5-6 Adet Elma
3 Litre Su
1 Tutam Tuz
1yemek Kaşığı Bal
6 Adet Nohut
1 Çay Bardağı Sirke

Hazırlanışı :
Elmanın kabuklarını soyun. Kabukları ve çekirdekleri kavanoza doldurun. İçerisine su koyun. 1 kaşık bal ekleyin. Birkaç nohut ekleyin. 1 tutam tuz ekleyin. Sirkesini ekleyin. 15-20 derecelik Ilık bir ortamda saklayın. Ara sıra hava geldikçe bakteri üremesi artsın diye kapağını açın. Kapağını kapatmayıp temiz bir tülbentle de örtebilirsiniz. 7-8 hafta bekletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir