Yatak odasını nasıl döşesem ?

yatak odalarıYatak odanızı döşerken çok dikkat edin.Orası sadece yatak odası değil sizin için aşk odanız olmalı.Dekorasyonu da ona göre yapılmalı.

* Gardrop seçimi çok önemlidir.neye ihtiyacınız var mesela. Sahip olduğunuz kıyafetlerin ve diğer eşyalarınızın stillerini, boylarını, özelliklerini ve ne kadar aralıklarla kullandığınızı mutlaka düşünmelisiniz.

* Yatak odanıza egzotik bir detay eklemek için, boş cam şişelere banyo yağı doldurun, içine kokusunu en sevdiğiniz çiçeğin taçyapraklarından 3-4 tane alın. Şişelerin ağızlarını renkli organza kurdelerle bağlayabilirsiniz.

* Uyumanın yanı sıra dinlenme odası olarak da ele alacağımız yatak odalarını canlı kılabilecek ürünlerden biri de, birbirinden ilginç baskılardaki nevresim takımları. Yorgun bir günün ardından masmavi bir gökyüzü ve bembeyaz bulutlar üzerinde uyanmak, tropik iklimlerin eşsiz manzarasında uykuya dalmak, altın kumsallara uzanmak ve yunuslarla rüyalar alemine yolculuğa çıkmak isteyenlere.

* Yatak örtüsünün duvarlarla, aydınlatmayla ve duvar bordürüyle aynı desen ve renklerden seçilmesi hoş bir görüntü ve armoni yaratacaktır.

* Yatak odası aydınlatması tercihen yanlardan olmalıdır. Çünkü tavandan sarkma aydınlatmalarla yapılan ışıklandırma yatağa uzandığınızda gözünüzü kamaştırabilir. Rahatça kitap okumak veya televizyon seyretmek için başucu lambalarından ya da yerden aydınlatan lambalardan faydalanın.

* Yatak odasının baş elemanı olan yatak için, odanın biçimi ve ölçüleri önem taşıyor. Yatağın yerini belirlerken yatanların ve yatağı

toplayanların rahatını mutlaka düşünmek gerekiyor. Yatağı duvara dayamak gibi bir zorunluluk varsa dış cephe duvarlarından uzak durulmalı. Çünkü kışın dış çephe duvarları 1-2 derece daha soğuk olur.

* Gözün yatak örtüsünden perdelere ve duvarlara kadar yorulmadan rahatça dolaşabilmesi gerekir. İri çiçek motifleri ve pembe tonlardaki ürünleri tercih edebilirsiniz.

* Yatak odanızı, yatak başından yatak örtüsüne, duvar kağıdından bordürlere kadar açık mavi tonlarda döşerseniz daha büyük bir mekan elde edersiniz.

* Aynı boyutlara sahip resim veya tabloları geometrik şekillerle asabilirsiniz. Örneğin, dikdörtgen formlu çerçeveleri, dikdörtgen bir şekil oluşturarak asmak gibi. Ayrıca yatak odanız için seçeceğiniz tabloların ferah ve aydınlık olmasına dikkat edin.

* Perdelerinizin daha şık görünmeleri için perdenizin rengine uygun şık perde halkalarından edinebilirsiniz.

* Muslin, organza ya da vual kumaşlarla yapacağınız cibinlikler, odanızda etkileyici bir odak noktası oluşturacaktır. Piyasadaki klasik beyaz tül cibinlikleri şeritler, boncuklar ve pullarla süsleyebilir; tavandan zincirlerle sarkıtacağınız ahşap borularla sadece yatak başını çevreleyecek paneller yaratabilirsiniz.