KADINLARDA YOKSULLUK VE ŞİDDET

Kadınlarımız milletimizin en özel de öne ve sonra da tüm Dünya da ana temeli oluşturan bir taş gibidir. Günün güneşi, hayatın anlamıdır. Bir kadın olmadan bir hanım olmadan bir bırakın sadece sizin evinizi bir Dünya düşünülemez bile. Onların varlığı demek evrenin varlığı demektir. Onların varlığı hayatın değeri demektir.

Türk kadınlarından başlamak gerekirse eğer bizim kadınlarımız en sabırlı vefakâr annelerdir. Kendi evlatlarını da aynı kendileri gibi o saygınlık ve saygı derecesinde yetiştirirler.

Kadınların kazanımı hayatın kazanımıdır. Onların kalkınması kendilerini ifade edebiliyor özgür kılabiliyor söz hakkında bulunabiliyor olmaları çoğu şeyin değerinin daha da arttığının anlamına gelmektedir. Bir evin huzurunu tadını tuzunu ilk bir anne kurar ve bu kurulan yapının da evdeki bireylerce desteklenmesini büyütülmesini bekler.

Evdeki huzur kişilerin huzuru çok önemlidir. Ruhsal sağlık olarak ayakta durmayan bir aile topluma ve kendilerine de yararlı olmayan bir ailedir.

Annesizlik demiştim ve kadınsızlık demiştim hayatın en önemli noktalarıydı noktalarımızdı bunlar.

Ya peki eşler? Eşler kadınlara eşlerine hanımlarına nasıl davranıyorlar? Şiddet gören kadın sayımız maalesef o kadar çok yüksek ki belirtmeden geçmem doğru olmazdı. Bununla beraber de yaşam standartlarına ayak uyduramayan erkek eşlerin bu yüzden evdeki hanımlarına olan şiddetleri içler acısı.

Yoksulluk fakirlik maddi anlamda ayakta duramayan bir aile manevi değerlerini de yıkmaya temel hazırlar duruma geliyor. Aslında aile çok önemli bir kurumdur onlar birbirlerine iyi günde kötü günde destek veren bireylerdir. Maddi durum gibi bir konu onların manevi değerlerini aşamaz aşmamalı.

Fakat işte erkek eşler her zaman o psikolojiyi kuramıyor ve en temel iki sebep olan yoksulluk ve şiddet denen şeylerle yüz yüze kalıyorlar.

Çare ise kadına zulümde kadına yoksulluk da. Çözüm olmadığını bilip de yapan var bilmeyip de yapan var ne denir buna bilmiyorum ama üzücü durumlar kadınları çok etkiliyor en hassas noktalar. Kaba kuvvet derinden yaralanmalarını söz konusu hale getiriyor.

O atılan tokatlar şiddetler elbette acıları unutulur ama içte bırakmış olduğu izler asla silinmezler. Şiddetin çare gibi görünmesi de ayrı bir durum.

Erkekleri bu konuda kınıyor ve daha bilinçlenmeleri konusunda daha güzel düşüncelerle barınmaları konusunda dualarıma ekliyorum. Evdeki sadece anne baba değil çocuklara da zarar bir durum. Hayat her açıdan devam ederken siz eşinize destek olmalısınız. Para mal mülk değerleri ile kendinizi sınamamalı asla eşinize şiddetle yaklaşmamalısınız.

Sitenin Meleği.