Aldatan ERKEK Affedilir Mi?

ihanet ve ayrılıkAldatılan kadınlar ne yapmalı, ihanete uğrayan bir kadın affetmeli mi, aldatıldım, aldatırken yakaladım, şimdi ne yapacağım? Aldatan erkek affedilmeli mi? İhanete uğrayan kadınlar nasıl tepki vermeli? Aldatıldığınızı anladığınızda ve belki de ihaneti yakaladığınızda nasıl hareket etmelisiniz?

Aldatan Erkekler Genellikle Bu Davranışı Tekrarlar

Her şeyden önce, eğer eşiniz sizi aldatmışsa, isteyeceğiniz son şey, onu hayatınızda tutmaya devam etmektir. Aldatma, defalarca verilen sözlere, af dilemelere rağmen devam eden bir davranış kalıbıdır genelde. Eğer sizi aldattıysa, onu kendinizden mahrum bırakarak cezalandırabilirsiniz. Ne demiştik? Sadakatsizler aldatır!

İkincisi, siz hiçbir zaman onu aldatmaya mecbur etmediniz. Eşiniz sizi aldatıyorsa bu sizin değersiz olduğunuzun değil, onun bir ilişkinin sorumluluklarını yürütmedeki yeteneksizliğinin göstergesidir. O, bir yetişkinin sahip olması gereken yeteneklerden yoksun demektir.

Kendinizi Suçlamayın, Bu Sizin Hatanız Değil

Kendinizi suçlamaktan vazgeçin; çünkü onun aldatmasına neden olan siz değildiniz ve sadakatsiz birini sadık hale getirmek için sizin yapabileceğiniz bir şey yok. “Daha zayıf, daha güzel ve yatakta daha iyi olsaydım aldatılmazdım” düşüncesini kafanızdan atın. Emin olun, sizi aldatırken, sizin yeteneklerinizi ya da sahip olduklarınızı hiçbir zaman düşünmüyordur.

İçinize Atmayın, Üzüntünüzü Dışa Vurun

Sevilen ve güvenilen biri tarafından ihanete uğramak, ölüm kadar acı gelir insana. Kendinizi ağlamamak, bağırmamak için sıkıyorsanız bundan vazgeçin. Gidin yatağınıza yatın ve istediğiniz kadar bağırın, ağlayın. Çünkü o sırada hem öfkeli hem de üzgün bir ruh hali içindesiniz. Yani ağlamanız oldukça normal bir durum. Bunun zor bir süreç olduğunu kabul edin ve kendinize yas tutmak için zaman tanıyarak ağlamanıza devam edin.

Şoke oldunuz, kırıldınız, öfkelendiniz. Her ne kadar ona bağırmak ve Facebook’ta onun hakkında yorum yapmak cazip gelse de, siniriniz geçene kadar ona karşı ya da onunla ilgili başkalarına herhangi bir şey söylememek en iyisi olacaktır.

Stres seviyeniz yüksek olduğunda daha mantık dışı davranabilirsiniz ve sonradan pişman olacağınız şeyler söyleyebilirsiniz. Dolayısıyla öfkeniz geçene kadar onunla konuşmayın.

İtiraf edin: Kalp acısını dindirmek, çikolataların içine gömülmek demek değil mi sizin için?

Ancak aldatılmanın yarattığı hüzünlü ve öfkeli durumdan kurtulmak için biraz da sağlıklı şeyler yapmalısınız. Dinlenin, daha faydalı yiyecekler yiyin, egzersiz ve hatta meditasyon yapın. Eğer hala öfkeliyseniz ve üstüne bir de krizler geçiriyorsanız, bu durumla baş etmeniz daha da zorlaşacaktır. Kalbinizin acısına iyi gelecek başka şeyler de bulmalısınız.

Aldatan Erkeğe Bunun Nedenini Sorun

Acınızı dindirmek için onunla bir defalığına karşı karşıya gelip ihtiyacınız olan tüm bilgileri kendisinden edinmek, bu sorunu atlatmanız ve yolunuza devam etmeniz için size yardımcı olabilir.

“Nerede tanıştınız?” “Ne zamandır sürüyor?” “Bizim yatağımızda mı aldattın?” gibi sorular sormanız gayet doğal. Aksi takdirde bunları sormadığınız için kendi kendinize işkence edebilirsiniz. Ancak her detayı da bilmeniz gerekmiyor. ”Benden güzel mi, seksi mi, daha mı iyi?” gibi kıyaslayıcı sorularınıza verilen cevaplar dürüst yanıtlar olursa, bu sizin için daha da yaralayıcı olabilir. Dolayısıyla yaranız kapanmayacağı için böyle sorular sormamak en iyisi.

Aldatıldığınızı Herkese Anlatmayın

Kadınlar olarak, paylaşmak doğamızda var. Bu, bizlerin yas sürecini atlatmamızın araçlarından biri. Ancak öğrendiğiniz en üzücü detayları bile herkesle paylaşmak, ileride birlikte devam etmeye karar verdiğiniz zaman bir gün size geri dönebilecek sözler sarf etmek anlamına da geliyor. Bu yüzden detayları sır olarak saklayabilecek ve sizi yargılamadan teselli edebilecek bir iki arkadaşınızdan başka kimseyle paylaşmayın.

Eğer sizi aldattığını herkese söylerseniz, kaçınılmaz olarak onun hakkında bir fikir edinmelerine sebep olacaksınız. Böylesi bir durumda onu affetseniz bile, ileride hep savunmak zorunda kalacaksınız.

Affederseniz Daha Dikkatli Davranın

Eğer ilişkinize devam etmeye karar verirseniz, eski telefon ve kredi kartı faturalarını, e-mail’leri karıştırmak ya da gelecek konuşmaları takip etmek hiçbir işe yaramayacak. Böyle davranmak ancak daha sağlıksız ve anlamsız davranışlarda bulunmanıza sebep olabilir.

Casusluk yapmanın tehlikesi, bir şeyler bulana kadar mutlu olamamanızdır. Bu, sadece sağlıksız bir davranış değil, aynı zamanda bir şeyler yakaladığınızda en baştan acı çekeceğiniz anlamına da gelir.

Kız arkadaşlar harikadır. Sizi desteklerler ve onlara yaslanıp bu kötü zamanları atlatabilirsiniz. Ancak size sadık olsalar da, her konuda yardımcı olamayabilirler ve hatta biraz önyargılı da davranabilirler.

Profesyonel Yardım Almaktan Çekinmeyin

Birkaç seans bile olsa objektif ve profesyonel bir terapistten yardım alarak, bazı şeyleri daha açık görebilirsiniz. Eğer ilişkinizi bitirmeye karar verirseniz de, profesyonel bir yardımla bu durumun sonuçlarını daha çabuk atlatabilirsiniz.

Biraz alkol kalp kırıklığına iyi bir ilaç olabilir belki. Ancak çok fazla alkol, depresan etkiye sahiptir ve sizi öncekinden daha çok ağlamaklı hale getirebilir.

Ayrıca fazla alkol, düşüncelerimizi kontrol etmemizi de zorlaştırır. Aşırı alkol aldığınızda birkaç bardaktan sonra sevgilinizi arayıp ağlamak ve bağırmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Bu duruma düşmemek için çok fazla alkol tüketmeyin veya yanınızda arkadaşlarınız varsa sizi engellemeleri için onları önceden uyarın.

Aldatan Erkek Aşık Olmuşsa Geri Dönmez

Aldatıldığınızı öğrendiğinizde evliliği sürdürmek de isteyebilirsiniz. Ancak, dikkate almanız gereken bir konu var: Eğer evlilik dışı ilişkide eşinizle o üçüncü şahıs arasında duygusal bir bağ varsa, bu şahsın uzaklaştırılmasında sorun yaşanma ihtimali yüksek.

İlişkiyi bitirmek, boşanmak, ekonomik bağımsızlığı olmayan, özellikle çocuk sahibi kadınlar açısından daha zor, kabul etmek gerek. Bazen imkansız bile olabiliyor. Ancak, henüz yeni yaşanmış bir üzüntü durumunda, daha olayın sıkıntısını ve öfkesini üzerinizden atmadan karar vermeniz doğru olmaz. Psikologlar ve ilişki terapistleri karar vermeden önce biraz sakinleşmek gerektiğini söylüyor. Bu esnada tedavi edilmesi gereken bir depresyon ya da kaygı bozukluğu varsa, onun çözülmesi de yerinde olur. Aksi takdirde karamsar bir bakış açısına sahipken verdiğiniz karar, sizi ileride mutlu etmeyecektir.

Son Kararı Kendiniz Verin, Hayat Sizin Kendi Hayatınız

Aldatıldığını öğrenen bir kadının yaşadıklarını, arkadaşlarıyla ve ailesi ile paylaşması doğal. Ancak, burada önemli nokta, son kararı kişinin kendisinin vermesi.

Aile de arkadaşlar da iyi birer dinleyici olabilirler, ancak aynı zamanda “akıl veren” konumuna da gelebilirler. Çevreniz, erkeğin tek gecelik aldatmasının cinselliğe olan zaafından dolayı olduğunu ve makul görülmesi gerektiği söyleyebilir. Gerçek şu ki, aldatılan kadın için, tek gecelik ilişki ya da duygusal ilişki, yaşanan sıkıntılar açısından bir fark olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir