ÇALIŞAN KADIN OLMANIN ZORLUKLARI

Çalışan kadın olmanın zorlukları olmaz mı hiç. Ne kadar da zordur aslında. Tüm gün iştesinizdir sabah kalkar evden çıkarsınız akşama dek dönmezsiniz. Evinizin işi vardır. Ama sizin de işiniz vardır gitmek zorundasınızdır. Yapmakla yükümlü olduğunuz işleriniz vardır. Belli bir kariyer sahibi olunca kendinizi evinize veremiyorsunuz pek. Eşinize beraber bir şeyleri yapmaya çalışıyorsunuz ve bunun size sizin ona yaptığı yardımlarla güzelce yürütüyorsunuz işlerinizi. Şimdi bu zorlukları sıralayalım:

– Yemek yapma zorlukları vardır. Çoğu zaman dışarıdan siparişler vermeye alışmıştır ve artık o kadar düzene giremeyen bir yemek yeme sistemi olmuştur ki belki de evinde hiç ev yemekleri pişmeyen çalışan kadın evleri olabilir. Yaşam standartları değişiyor ve günden güne farklılıklar geliyor, olabilir. İhtimal var.

– Ev temizlik işleri de bir zorluktur. Hafta içi tüm iş günleri çalışan kadın hafta sonu geldiğinde dinlenmek ister ebette ama ev işlerin buna izin vermez. Hafta sonunun bir gününü belki de her iki gününü de evini temizlemek için ayırmak zorunda kalır.

– Eşinin şikâyetleri olabilir. İstediği elbiselerin ütülenmemesi takımlar pantolonlar ve gömlekler sorun olabilir. Neden bunu yapmadın etmedin gibi sorunlar olabilir. Burada aslında önemli olan yapılmayan iş değil anlayış göstermeyen erkektir eştir.

– Eve misafir çok çağırılamaz. Çağırılsa da ağırlanması zor olur. Çünkü çalıştığı için misafirleri ağırlamak için yapılacak yemekler ikramlar ev hazırlığı zaman alacak şeydir ama kendisi çalışıyordur.

– Evde bir evcil hayvan besleniyorsa onunla ilgilenmekte ayrıca bir zorluktur. Kendilerine daha zaman ayıramaya güçlük çekerlerken evde bir hayvan beslemek neredeyse imkânsız.

– Zaman kısıtlamaları vardır. İstediği zaman belki her durum için olmasa da istediğini yapamaz.

Tüm bu zorluklara rağmen iş kadını olmak yine de güzeldir. Kendi ayaklarınızın üzerinde durmak güzel bir şeydir. Evinizin belli bir maddi durumuna katkı vermek güzel bir şeydir. Her işin zorluğu var diye düşünüp sade yapmanız gereken daha iyi standartlı işler için çabalamak onları kendinize hedef almaktır.

Sitenin Meleği.