Evde diş ağrısını neler geçirir

Diş ağrısı evde ansızın başlar ve genellikle gece, uykudan önce ya da tam da uyurken vurur. Adeta beyni zonklatan bu insafsız ağrı hissi bazen inanılmaz derecede dayanılmaz olabilir. Gece geç vakitlerde başlayan ve evde yakalayan bu diş ağrısı sorunu sabaha kadar uyumaz. Ağrıyı hafifletmek için eldeki imkanlardan yararlanmaktan başka çare yoktur. Evde, diş ağrısını geçirmek için birkaç etkili yöntem var. Bunları yaparak diş ağrısını en azından dayanılacak seviyeye indirebilirsiniz.

Öncelikle ağrıyan dişiniz dışarıdan görülebilecek derecede çürük mü? Yoksa dolguların ya da kaplamaların altında mı sorun var? Ya da iltihaplanmış olabilir..

Çürük diş ağrılarında, ağzı tuzlu ılık su ile çalkalamak oldukça etkilidir. Ve gece başlayan şiddetli diş ağrılarında, en azından sabaha kadar ağrının hafiflemesini sağlayabilir. Bu tip ağrılarda tuzlu ılık su hazırlayın ve sık sık, örneğin yarım saatte bir ağzınızı bu tuzlu su ile çalkalayın. GARGARA YAPIN. Bu gargara ağzınızı ve çürük dişi dezenfekte edecek, bakterileri uzaklaştıracak ve mikroplar kısa süre etkin olmadığından dişinizin ağrısı hafifleyecek.

Yine çürük diş vakalarında, diş ağrısını hafifletmek için diş fırçalama yöntemi kullanılabiliyor. Sık sık diş fırçalamak, dişi temiz tutmak ve diş ağrırken bir şeyler yiyip içmemek de dişin ağrısını hafifletir. Temiz dişler ve ağız bakterilerin üremesini engellediği için diş ağrısı da azalacaktır.

Siz yine de mutlaka hafif bir ağrı kesici için. Ortalama yarım saat içinde etkisini gösterecek, ağrı epeyce hafifleyecek.

İltihaplı, şişlik oluşmuş ve derinlerde nükseden diş ağrılarında çözüm bir haftalık antibiyotik+ağrı kesici tedavisidir. Bu tip durumlarda öncelikle iltihap kurutulmalı, enfeksiyon tedavi edilmelidir. Diş hekiminin vereceği antibiyotik bu konuda oldukça etkili olacak. İltihaplı dişlerde mutlaka hekime gidilmeli, asla ihmal edilmemelidir.

Bu tip ağrılar diş eti ve kökünde olduğundan ilaçsız dışarıdan müdahale ile ağrı hafiflemez. Ancak, çene ya da yanak üzerinden buz baskısı ile kısa süreli hafifleme sağlanabilir. Yüz ya da çenede şişlik varsa o bölgeye buz tutun. Tabi ki dışarıdan..Buz bölgeyi uyuşturarak ağrıyı dindirebilir.

Bir diğer yöntem de ağrıyan dişe karanfildir ancak bu da yine çürük diş olaylarında etkilidir. Karanfil çiğnemez, karanfil tozunu sıcak suda bekletip ağzı karanfilli suyla çalkalamak da işe yarayabilir.

Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir