Depresyonda Mıyım?

depresyonda mıyım?Depresyonda olduğumu nasıl anlarım, depresyon nasıl anlaşılır, mutsuz olmak, umutsuz olmak depresyon mudur? Hiçbir şeyden zevk alamama, psikolojik olarak çökkünlük durumu, isteksizlik ve bunalma depresyonun temel belirtileridir. Moral bozukluğu ve umutsuzluk da bu duygulara eşlik edebilir. Depresyonda olan kişiler genellikle kendimi çok kötü hissediyorum der.

Kendimi güçsüz ve yorgun hissediyorum, canım hiçbir şey yapmak istemiyor, mutsuzum evet kısaca mutsuzum..İşte bunun adı depresyon ve ne acı ki depresyon en çok kadınları vuruyor. Kadınlar erkeklere oranla çok daha fazla depresyona giriyor.
depresyonun belirtileri
Psikoterapi ve Biyolojik tedavi ile tedavi edilebilen depresyon tedavi edilmezse çok uzun süre devam eder ve kişi sürekli aynı mutsuzluk içerisinde kıvranıp durur. Psikoterapi, depresyonda olan kişinin ya yalnız başına ya da grup halinde doktorla konuşarak kendini rahatlatma sürecidir. Biyolojik tedavi ise adından da anlaşılacağı üzere ilaç tedavisidir.

Bu durumda doktor kişiye depresyona uygun ilaçlar tavsiye edebilir.

Depresyon tedavisi mümkün olan ve hafife alınmaması gereken ciddi bir psikolojik hastalıktır. Eğer tedavi edilmezse melankolik depresyon denilen daha uç noktalara kadar varabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir