Kafein Uykusuzluk Yapar Mı?

kahveHani bazen hepimizin doğru bildiği yanlışlar olur. Örneğin kahve içme uykun kaçar…Oysa ben kahve içtiğimde uykum hiç kaçmaz. Çay da uykumu kaçırmaz mesela. Kafein olan içecekler, yani kafeinli içecekler uykusuzluk yapar mı diye düşünüyorum ama bana yapmıyor. Peki ama kafein neden kimilerine uykusuzluk yaparken kimilerini hiç etkilemez? Ve kafein bağımlılığı diye bir şey var mı?

Kafein doğrudan mide duvarından ve ince bağırsaklardan hızla kana karışır. Çoğu son yudumunuzu aldıktan yaklaşık 45 dakika sonra absorbe edilir.

Kafein delisiyseniz muhtemelen bedeninizde sürekli kafein vardır. Kafein içeren bir şey yiyip içtiğinizde yaklaşık yarısı beş altı saat içinde kaybolur. O zamana kadar da muhtemelen biraz daha içmiş olursunuz. Kafein, insanlar ona kolaylıkla bağımlı olabildiği için, bağımlılık yapıcıdır.

Hem orta karar hem de çok kahve içenler her sabah ilk dozlarını alana kadar yoksunluk sendromu yaşar.

Kafein vücudu nasıl etkiler?
Kafein kanınıza karışır karışmaz etkisini göstermeye başlar. Beyinde “adenosin” adı verilen sakinleştirici bir kimyasalı engeller. Badeniniz adenosini doğal olarak üretir. Gün içinde birikir ve ne kadar konsantre bir hal alırsa o kadar direnme ihtiyacı hissedersiniz.
kahve
Yatma zamanı adenosin beyninize uyumasını söyler, beyin hücrelerini yavaşlatır. Adenosin, muhtemelen uyku sırasında kan akışını artırmak için beyne giden kan damarlarını da genişletir.
Kafein molekülü beyin hücresiyle temas ettiğinde, hücre zarında adenosine ayrılan bölgeye yerleşir. Bu, adenosinin işini yapamayacağı anlamına gelir. O halde tam uykunuz gelecekken kafein sizi uyanık tutabilir. Beyne giden kan damarlarını daraltır, bu nedenle kalp talebi karşılamak için daha zorlu ve hızlı kan pompalamak zorunda kalır.

Kafein bağımlılığı
Kafein, adenosini engelleyerek adrenalin (korktuğunuzda ya da heyecanlandığınızda üretilen “savaş ya da kaç” hormonu) üretimini de teşvik eder. Bu, kalp hızınızı daha da artırır, gözbebekleriniz büyür, kan şekeriniz artar.

Adenosinin engellenmesi sonucu kafein sizi gerçekten de daha dikkatli tutabilir. Ancak bu iyi bir haber değildir. Öyle görünüyor ki pek çok uyuşturucuda olduğu gibi alışkanlık yaparsa sadece normal fonksiyonlarınızı sürdürmek için kafein tüketmeniz gerekir. Uzun vadeli kullanımı bedeninizi daha fazla adenosin üretmeye itebilir. Bunun düzeltilmesi ise uzun zaman alabilir.

Kafeinin ölümcül miktarı nedir?
Bir fincan kahve yaklaşık 100 mg kafein içerir. İngiltere ve ABD’de insanlar genelde günde 200 ila 400 mg alıyor. Kafein bir zehirdir. Ölümcül doz kişiden kişiye değişir ama normalde yaklaşık 15 gramdır. Bünyenize bu kadar fazla kafein alabilmek için birkaç saat içinde en az 150 fincan sert kahve içmeniz gerekir.

Damarlarınızda bir gram kafein varsa (10 fincan kahve) kendinizi muhtemelen aşırı gergin, huzursuz ve tedirgin hissedersiniz, kalbiniz çok hızlı atar. Makul miktarda ise sizi daha uyanık ve dikkatli yapar.

Hangi içecekte ne kadar kafein var?
Bir fincan filtre kahve -100 mg
Bir fincan hazır kahve – 75 mg
Enerji içeceği – 80 mg’a kadar
Bir fincan çay – 50 mg
Bitter çikolata – 50 mg’a kadar (sütlü çikolatada bitter çikolatadakinin yaklaşık yüzde 50’si kadar vardır)
Kola – 40 mg’a kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir