Saç nakli nedir,nasıl saç ekilir ?

saç nakli nedirSaç nakli-ekimi kısaca nedir, saç ekilmesi işlemi nasıl gerçekleştirilir, kimler saç ektirebilirler ve bunun gibi birçok sorunun cevabı bu konuda…

Saç nakli yani ekimi başka bir deyişle saçsız kalan insanların saç ektirmesi sağlıklı ve güçlü saç köklerinin enseden alınarak incelmiş ya da tamamen açılmış bölgeye taşınması işlemidir.

Çağdaş cerrahi teknolojileri sayesinde saç tedavi ile son derece doğal görünümler elde edilebilmektedir. Bu sayede saç kaybına bağlı kişide oluşabilecek psikolojik travmalar ve sosyal yaşamdan uzaklaşma saç nakli ile düzeltilerek bireyin kendini daha güçlü hissetmesi sağlanabilmektedir.

Saç tedavi cerrahisine uygun adaylar, başının yan ve arka bölgelerinde yeterli miktarda saç olan kişiler saç ektirebilir. Bu kişilerde FUT ve FUE yontemlerinin her ikiside kullanılabilir. Saç tedavi operasyonun uygun bir diğer aday grubu ise göğüs, bacak vb. bölgelerde yeterli miktarta sağlıklı kıl olanlardır. Bu kişilerde kullanılan saç tedavi yöntemi FUE dir.

Donor dominant (baskın verici) olarak adlandırılan başın yan ve arka bölgelerindeki ( vertex ) saçlar hayat boyu uzamaya devam eder ve dökülmezler. Bu saçların saçsız bölgeye nakledilmesi uzama veya dökülmeme yeteneklerini değiştirmez. Diğer bir tanımlama ile saç köklerinin dökülmesi veya dökülmemesi bulunduğu yerin özelliğine bağlı değil tamamen kendi genetik özelliğine bağlıdır. Donor dominansı veya baskın vericilik, saç tedavisindeki başarıyı sağlayan bilimsel temeldir.