Sarımsak yağı saçlar için faydalı mı?

Kepeği sarımsak yağı ile tedavi etmeyi planlıyorsanız, bunun iyi bir seçenek olmadığını söylemeliyim. Amerika’da, Yiyecek ve İçecek Araştırmaları Derneği ve Warren Springs Laboratuvarının bağımsız analiz sonuçlarına göre; sarımsak yağı, allicin içermiyor. Yağ üretimi sırasında kaynatma işlemi allicini yok ettiği için, sarımsak yağı alicinin faydalarından yoksun. Bu gerçeğe rağmen, sarımsak yağının potansiyel olarak yararlı sülfür bileşikleri içerdiğini söylemek doğru olur.

Allicin ya da Türkçe allisin – alisin maddesi nedir?

Alisin sarımsaktaki tipik ve etkin kokuların kimyasal kaynağıdır. Allisin sarımsak dişlerinde bulunan aminoasit içeren ve sarımsağa kokusunu veren aminoasidan bir yağdır. Allisin vücudumuza bakteri, virüsler tarafından yapılan saldırılara karşı bizleri koruyan bir koruma mekanizmasıdır.

Konsantrasyonunun yüksek olması nedeniyle saç büyümesinin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Saç bakımı için Bilgeis Kadınca tavsiyesi

Saç maskelerine katılmak üzere evde doğal sarımsak katkılı yağ yapın. Birkaç sarımsak dişine ve doğal sızma zeytinyağına ihtiyacınız olacak. 4 veya 5 diş sarımsağı soyun ve küçük küçük doğrayın. Ardından, 15-20 dakika boyunca sıcak yağda bekletin. Doğradığınız sarımsağı tamamen örtmek için yeterli miktarda yağ eklediğinizden emin olun. Yağ soğuduktan sonra doğrudan kafa derisine uygulayın ve en az 15 dakika bekletin. Doğal ya da tuzsuz bir şampuanla yıkayın, saçlarınızda yağlı bir kalıntı olmadığından emin olun.

Evde kendi yaptığınız doğal sarımsak yağını ya da saf sarımsak suyunu kesinlikle sarımsak uçucu yağı ile karıştırmayın. Farklı özelliklere sahiptirler. Sarımsak uçucu yağ güçlüdür. Saf formda uygularsanız ya da yanlış bir şekilde seyreltirseniz, ciddi cilt tahrişine ya da cildi tahrişe neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir