Stres Şişmanlatıyor da Şişmanlatıyor

Bu bir gerçektir ki mutsuz olan bir kadın aklına eseni yapmak isteyecektir. İstediğinin o anda gerçekleşmesini sanki o olmazsa her şeyin duracağını canının daha da çok sıkılacağını gibi bir sürü düşünceler düşünmeye başlayacaktır. Tüm bu durumlar aslında her kadında farklı şekillerde görülmektedir.

Çok kilolu olan bir kadından örnek vererek başlayalım.

Çok kilolu bir hanım var olan kiloları yüzünden zaten bir mutsuzluk yaşar. Bu mutsuzluğunu bazen ailesine bazen çevresine yansıtmadan yaşar. Kendisinin alay konusu gibi ya da söz konusu gibi durumlara sokulmasını istemez. Üzüleceğini incineceğini düşünür. Kendisini daha da güvende ve huzurda hissetmek için konusunu hiç etmemeye, edilse de hemen kapatmaya çalışır. Yemeğe olan yakınlığı ve kilolarından gelen mutsuzluk onu daha da tetikler.

Onu daha da çok yemekle baş başa kalmaya ve insanlardan da uzaklaşmaya bu konuya dair konuşmalara girmemeye iter. Bu durumdan kurtulmak ancak destekle olur. Kendinizi yenmeniz ve sıkıldığınız zamanlarda yemeğe yönelme isteğinize karşı ret oyunuzu vermenizle olur.

Canınızı sıkmamalısınız. Bu şu tipler içinde bir sıkıntıdır. Sadece kilolu hanımlar mı yaşıyor bunu hayır! Elbette hayır zayıf hanımlarda kendilerinde bu sorunları görmektedir. Onlarında var olan belki aşırı derece de kiloları yoktur ama onlarında iştah sorunları vardır.

Canları sıkıldığında yemek yiyemezler. Bu durumlar bazı kere öyle büyür ki yalanlara kadar uzayabilir. Yani eşine ben yemeğimi yedim der ama yemez. Öğlen yedim der yemez. Ben yedim siz yiyin der yemez gibi bir sürü örnekler. Bunlar bu psikolojinin getirdikleridir.

Önemli olan kendinizi toplamanız her canınız sıkıldığında yemek yemeye hayır demek ve sadece acıktığınız zamanlarda yemek yemektir. Kendinizi bilmek sınırlarınızı bilmektir.

Sitenin Meleği.