Arslanpençesi Otunun Kullanımı

aslan pençesiTürkçesi Arslanpençesi Yabancı dilde ise (Alchemilla vulgaris/arvensis) Olan kullanılan bitki; Toplumda örfi olarak Aksine şebnemli veyahut Arslanyağı olarak’ta isimlendirilmektedir. Yetiştirilen yerler ise genellikle bayırlar,çayırlar ve dağlık alanların yoğun olduğu bölgelerdir. Çok güzel bir görüntüsü olup bulunduğu çevrelerde güzel bir görünüm sunmaktadır.

Fiziksel olarak ele almak gerekirse 8-9 adet ufak dalı olup kenarları ise dikenlidir.

Sapı oldukça sağlam olup sarımsı yeşil yaprakları vardır. Arslanyağı daha çok gümüş rengini anımsatmakla beraber kireçli topraklarda yetişmektedir . Bitkinin yaprakları bazen toprağın üzerini kaplayıp muazzam bir görüntü sunar. Bahar geldiğinde tümüyle bahar gittiği zaman ise kısmen görünür.

Arslanpençesi Faydaları: Çevredeki her bitki türü gibi Arslanpençesinin’de faydaları vardır. Özellikle kadın hastalıkların’da çok faydası vardır. Adet görmedeki düzensizlikler ,döl yollarında meydana gelen akıntılar, rahim şikayetleri ve menopoz çağındaki hastalıklarda gözle görülür iyileşmeler meydana getirir.

En Önemlisi ise ergenlik dönemine girildiği andan itibaren tarifine uygun şekilde kullanıldığı zaman düzensiz adet görmeleri düzenli bir hale sokar. Özellikle ülkemizdeki bayanlar bu bitkinin faydasından habersiz olduğu için bu türden bir adet düzensizliğine girmektedir.

Yara ateşlenmesine apseli yaralara ve ihmal edilmiş çıbanlara karşıda oldukça etkilidir. Diş çektirdikten sonra açılan yaralar içinde kullanıldığında etkisi gözle görülür şekilde vardır. Ne mübarek bir bitki türüdür ki faydaları bitmek bilmiyor.

Temin etmek için herbalistlere veya bu iş ile meşgul olan yerlerde kolayca ucuz bir fiyata bulabilirsiniz. Faydalarını aktarmaya devam ediyoruz ; kas gevşemesi, organ yorgunluklarında ve kansızlık gibi durumlarda kullanılabilir. Aslında faydalarını özetlemek gerekirse tüm kadın hastalıklarında kullanılan bilen mucizevi bir bitki türüdür. Kullanılmadan önce mutlaka bilgili bir herbalistin yönlendirmeleri ile kullanılmalıdır. Aşırı kullanım zararlara mahal verebilir. Uykusuzluktan şikayet edenler düzenli bir biçimde uyuyamayanların’da kullanabileceği bir bitkidir.

ArslanPençesi Kullanım Tarifi: Çay halinde hazırlamak isterseniz; Yarım tatlı kaşığı (Büyük kaşık değil) olarak çaydanlığa atılır, çaydanlığa yarım bardak su konulur, iyi kaynadıktan sonra takriben 5-6 dakika beklendikten sonra süzülür ve günde en fazla 2-3 bardak içilir.

Banyoda Kullanmak İçin; 200 gram kurutulmuş ArslanPençesi gece boyunca soğuk suda ( Sıcak değil) bekletilir ertesi gün ise aksine kaynatılır tekrar demlenmesi için 7-8 dakika bekletilir daha sonra banyo suyuna eklenir ve kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir