HAYATI UCUNDAN YAKALARSAN BIRAKMA!

Hayatınız hepinizin avuçlarının içindedir. Kendinizi ve duygularınızı benliğinizi her şeyinizi siz yüreğinizde saklar ve ellerinizde tutarsınız. Bazen kendimizi saklarız içimize kapanır bir şeylerin bizi uyandırmasını bekleriz. Ve bazen de hayata bizi bağlayan sadece bir tane bağ vardır. O bağ olmayınca yaşayamayacağımızı hissederiz. Yokluğunu gördüğümüz her an da direk olarak varlığını arar kendimizi yok biliriz. Nedenlerle yaşarız sonra ve susuz gibi aç gibi kalırız. Hayatı ucundan bir kere tutmak demek artık onu sırtlamak demekken biz yokluk tatmışızdır.

Yoklukla karşılaşmak elbette hepimizin kaderi kısmeti olabilir ama ona değer vermemek nasıl bir koşul sizce? İki tane seçenek vardır. Birisi hiç çaba sarf etmeden o varlığı kaybetmektir. Bir diğeri de bunu ellerinde tutmak için büyük çabalar sarf ederek efor sarf ederek kaybetmektir. İkisi de aynı kefede olamaz.

Evet, sonuç olarak o önemli varlık kaybedilmiştir ama kaybediliş şekli de çok önemli bir noktadır aslında. Hayatımızda en çok değer verdiğim ve hayata onunla bağlıyım dediğiniz bir varlığı kaybetmek demekten çok nasıl kaybettiğini bilmekten geçmek gerek.

Hayatımızda ne olabilir ki bunlar? İnsan hayatı kiminle yakalar nasıl yakalar ve nasıl bırakmaz? Bırakmamalı? Önce vermek istediğim sorularım arasından cevabım şu olacak öncelikle hayatımızı eğer biz bırakırsak kötüdür ama hayatı ucundan yakalarsak da bırakmazsak eğer iyidir. Hayat her an ve her zaman zaten bizim hayatımızı alıp götürmeye meyilli gider.

Hayatınızı ve kendinizi siz bırakmasanız da ya da bırakmak istemeseniz de o sizi bırakma tehlikeleri ile gözlerinizi her zaman korkutur. Kendinizi ve o değerinizi bilmeniz demek işte hayatı yakaladığınız anlamına gelir. Kendinizi bilir sevdiklerinizi bilir ve hayatı sımsıkı tuttuğunuza inanırsanız siz çok şanslısınız demektir. Bunu herkes başaramaz. Ve peki diğer sorularımıza geçelim. Nedir peki bizim hayat bağlanmamızı sağlayanlar kişiler ya da diğer öğeler nelerdir?

İnsan olur ya hani; anneniz olur canınız gibi sever sayar ve içinizde saklar. Hayat o dur ona bağlıdır ve o olmazsa her şey duracak gibidir. Bu bağ işte hayatın bağıdır hayatın en uç noktasıdır. Sevdiğiniz olur eşiniz olur kendinizi ona adar onun için yaşar ve onun için her şeyi yaparsınız. Çalışır çabalar mutlu olmak için mutlu olacağınız ortamlar yaratmaya çalışır bir dediğini iki etmez kırmaz üzmezsiniz. Ama kaybetme korkunuz içinizde gizlidir. O kadar çok seversiniz ki yokluğunda öleceğim zannedersiniz.

Değerlerinizi kaybetmeyin. Hayatınızı kaybetmeyin ve hayattaki en önemli değerlerinizi kaybetmeyin. Bir kere yakaladığınız ve bu benim şansım dediğiniz şeyi bırakmayın. Sıkıca sıkıca ve daha da sıkıca sarılın. İnsan manevi değerlerle büyür manevi değerlerle yaşar. O manevi değerlerin eksikliği demek can damarlarımızdan bir tanesi gitmiş demektir. Kendinizi alıp bir başa durumdan bir başka duruma atmaktır. Yaşarken yaşananları yıkmak atmaktır.

Manevi değerler çok önemli değerlerdir. Manevi değerlerinin farkında olup onlara gerekli değerleri verip yaşamlarını daha da kaliteli kılmaya çalışanlar hayatı yakalayıp da bırakmamaya çalışanlardır. Ve onlar çok güçlü ve bir o kadar da şanslı insanlardır.

Sizlerde üzerinizde bu şansı oluşturmalısınız. Bu bir sistemdir ve mutluluğunuz için kendinizde ve hayatınızda bu sistemi kurmakla beraber devam da ettirebiliyor olmalısınız. Kendinizi sağlam adımlar atan ve tuttuğunu koparan bir kişi olarak geliştirin. Sevdiklerine bağlı değerlerine bağlı bir birey olmak!

Sitenin Meleği.