Kuşburnu Nelere Faydalı?

kuş burnuKuşburnu Kuzey Afrika ve Avrupa da yetiştirilmektedir ve dünyada kuşburnunun en çok tüketildiği ülkelerin başında yer almaktadırlar. Rosa canina adlı yabani bir gül türünün olgun meyvesidir. Kuşburnu ülkemizde bulunmakla beraber oldukça fazla tüketilmektedir. C Vitamini bakımından diğer tüm meyvelerden daha zengindir.

Normalde en çok c vitamini barındıran meyve portakaldır genelde c vitamini eksiği bulunanlara portakal önerilir ama kuşburnu portakaldan daha fazla c vitamini barındırmaktadır. Zannedilir ki kuşburnu sadece çay ürünü olarak kullanılır ama ülke dışında kuşburnu marmelat,reçel ve pekmez olarakta kullanılır.

Kuşburnun faydaları say say bitmez desek herhalde abartmış olmayız. İltihaplı yaralarda oldukça faydalıdır dejernaktif eklem hastalıklarından sayılan eklem kireçlenmesi ve romatizma ağrılarının giderilmesi açısından oldukça faydalıdır. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda bağışıklık sistemini kuvvetlendirip hastalığı giderdiği yapılan klinik araştırmalarında görülmüştür.

Kuşburnun kabuk ve çekirdeğindeki maddenin iltihab reaksyonlarına faydası da deneyler sonucunda tespit edilmiştir. Bel fıtığı eklem ağrısı çekenlerin kahvaltılarında kuşburnu marmelatı ve reçelini kullanmaları doktorlar tarafından önemle tavsiye edilmektedir.

Birçok ünlü üniversitelerin profesörleri yukarıdaki sayılan hastalıklar için kuşburnu ürünlerini tavsiye etmektedir. Japon bilim adamlarının araştırmalarına göre kuşburnu tohumu vucuddaki yağ oranını düşürdüğünüde tespit etmişlerdir. Böbrek üstü bezlerine olan etkiden dolayı hormanların üretkenliğini artırmaktadır.

Ayrıca kan temizliği gibi faydalarıda vardır. Kuşburnunun enfeksiyonel idrar yollarını önleyici etkiside vardır. Müshil özelliğide vardır. Güçsüzlük , halsizlik, gevşeklik gibi sıkıntılara da çaredir.

Kuşburnun kullanımını ise 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı kuşburnu eklenir. 15 dakika demlendikten sonra içilir günde en fazla 3 bardak içilmelidir fazlası zarar verir. Eklem ağrıları bel ağrıları içinse dondurulduktan sonra öğütülerek kullanılır. Bunu yapmak zor olduğu için eczanelerden temin etmek daha isabetli olacaktır. Diğer etkilerinden faydalanmak için marketlerden reçel ve marmelat temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir