Detoks Yapmak Zayıflatır Mı?

Bahar ayları içerindeyiz sevgili hanımlar. Kış aylarında pek çoğumuz kilo aldı değil mi? Göbeklerde genişleme, bel simidinde ele avuca gelen bir artma ve kalçalar. Off en kötüsü de pantolona sığmayan, vücudumuzu şekilsiz gösteren orantısız vücut hatları. İşte bahar ayları yaza fit girmek için büyük önem taşıyor.

Haydi hanımlar kilo verelim. Öncelikle detoks yaparak vücudumuzu kilo vermeye hazırlamaya ne dersiniz? Detoks yapalım ve zayıflamaya hazırlanalım. Bunun için her şeyden önce su içme alışkanlığı kazanalım. Bol bol su içerek daha çok kilo vereceğinizi biliyorsunuz değil mi?

Her gün 3 litre su içiyoruz. Bunu aklınızdan çıkarmayın. En az 3 litre…

3 Günlük bahar detoksu ile birlikte diyete başlıyoruz ve ardından sağlıklı beslenerek yaza kadar en az 5 kilo veriyoruz.

Nil Şahin Gürhan 3 günlük bahar detoksunu şöyle anlatıyor…

“Bu diyet maksimum 3 gün yapılmalı. Herhangi bir zorlanma olursa veya verilmek istenen kilo azsa, diyet 1 ya da 2 gün de yapılsa yeterli gelir. Yarım bırakmamak, günü tamamlamak önemlidir. Sabahtan öğlene kadar şok uygulamak, sonra da akşam bozmak faydadan çok zarar getirir. Şok bittikten sonra da sağlıklı beslenme odaklı, bol su içerek ve olabildiğince hareketli olmalısınız.”

3 günlük bahar detoksu

Sabah kahvaltından önce
1 su bardağı kadar hafif ılık su
1 su bardağı kadar daha soğuk su

Sabah kahvaltıda
1 su bardağı süt
3-4 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi
3-4 adet tam ceviz
10- 15 adet yaban mersini
1 tatlı kaşığı pekmez

Ara öğün
1 fincan sade Türk kahvesi

Öğlen
2- 3 adet zeytinyağlı enginar
1 su bardağı yoğurt
Bol salata (az zeytinyağı ilaveli)

Ara öğün
1 avuç leblebi
1 adet kivi

Akşam
1 adet orta boy ızgara balık
Bol roka salatası (az zeytinyağı ilaveli-bol limonlu)

Ara öğün
3 halka taze ananas

Bu diyeti 3 gün arka arkaya yaptıktan sonra bu 9 beslenme kuralı paralelinde beslenmeye özen göstermelisiniz. Diyet esnasında ve sonrasında her gün yarım saat yürüyüş yapmak bu işin en etkili ilacıdır.

1. Bol su içmelisiniz. Günde 2- 3 litre.

2. Günde 1-2 fincan yeşil çay içmelisiniz. Yapılan bilimsel çalışmalar yeşil çayın metabolizma hızını artırdığını ortaya koyuyor. Bu artış bütün fazla yağlarınızı yakacak kadar ciddi boyutta olmasa da günlük enerji harcamanızı çok küçük bir miktar artırmanıza yardımcı olacaktır.

3. Günde 1- 2 fincan siyah çay ve kahve günde tüketmek de kafeinden dolayı kilo vermenize yardımcı etki gösterir. Daha fazla içtiğiniz zaman da vücuttan su kaybını arttırdığı için kilo vermeyi zorlaştırır.

4. Yemeklerinize bol miktarda kırmızıbiber ilave edin. Acı kırmızıbiberin yapısında bulunan “kapsaisin” adlı madde vücutta sıcaklık hissini artırarak daha fazla enerji harcamanıza neden oluyor.

5. Omega-3 kullanın. Omega-3’ün kan kolesterolü üzerindeki olumlu etkileri, beyin fonksiyonları ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkilerinin yanı sıra omega-3 yağ asitleri metabolizmanın düzgün çalışması konusunda da etkisi vardır. Omega-3 yağ asidini eksik alan kişilerde metabolizmanın yavaşladığı bilinir. Haftada 2 – 3 kez balık tüketerek ve ara öğünlerde yaklaşık bir avuç yağlı kuruyemiş (fındık, badem, ceviz) tüketerek metabolizmanızın canlanmasını sağlayabilirsiniz.

6. Yumurta metabolizmanızı artırma da etkilidir. B grubu vitaminlerden biri olan biotin yumurtada fazla miktarda bulunur. Bu vitaminin enerji üretim reaksiyonlarında yer alması metabolizmamız üzerinde söz sahibi olmamızı sağlar. Sağlıklı kişilerin ve kolesterolü yüksek kişilerin eğer alerji problemi yoksa her gün bir adet yumurta tüketmesi bu bahar zamanı metabolizmanın biraz daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Biotinin vücudunuza etkili bir şekilde kullanılmasını istiyorsanız tükettiğiniz yumurtanın sarısının tam piştiğinden emin olmanız gerekmektedir.

7. Yeterli ve doğru zamanlarda protein almalısınız. Vücudunuz yeterli ölçüde ve her gün protein almazsa metabolizmanız yavaşlar. Protein vücudumuzun temel yapı taşının kaynağıdır. Yeterli protein alımı vücudumuzu güçlü ve sağlam tutar. Vücudumuz proteini sindirmek için daha fazla enerji harcar, bu nedenle de herkesin yeterli miktarda protein tüketmesi gerekir. Ana öğünlerinizde hayvansal protein kaynakları olan süt ve süt ürünleri, et çeşitlerine yeterli miktarda ve sıklıkta yer vererek vücudunuzun düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

8. Tam tahıllar metabolizmamızın en sağlam yakıtlarıdırlar. Tam tahıl ürünleri, B vitaminlerinden ve posadan oldukça zengindir. B grubu vitaminleri, vücutta enerji üretiminde kullanılır. Posaların ise sindirimi daha uzun süre aldığı için vücudun enerji harcamasını artırırlar. Metabolizmanıza çift yönlü destek vermek amacıyla, beyaz un ve beyaz ekmek yerine tam tahıl unları ve ekmekleri tercih etmelisiniz.

9. Uzun süre ve aç kalmak metabolizmamızı yavaşlatan en büyük tehlikedir. Besin tüketiminden 3-4 saat sonra kan şekeri düşmeye başlar. Düşen kan şekerini vücut açlık durumu olarak algılayarak, harcadığı enerjiyi yani metabolizmayı yavaşlatır. Ve yediğiniz ilk lokma ile kilo alma yönünde enerji depolama yönündedir. Öğünlerinizin arasında 2- 3 saate olmasına özen göstererek ve gün içerisinde 4 saatten daha uzun süre aç kalmaya dikkat ederek bu riski ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir