Un, Şeker ve Margarin Yasak!

sağlıklı zayıflamaZayıflamak istiyorsun. Ama hala unlu gıdalar yemeye, şeker kullanmaya ve evine margarin almaya devam ediyorsun. Karbonhidratın dibine vuruyor, insülinin’e bayram yaptırıyor, margarinle de damarlarını tıkıyorsun. Peki, bu durumda nasıl kilo vermeyi hayal ediyorsun. Evet hayal edebilirsin aslında. Ama sadece hayal edersin. Evine hamur işi sokarak, rafine çay çekeri ve margarin alarak ancak daha çok şişmanlarsın!

Hamur işleri, çay şekeri, şekerli ve unlu gıdalar, hazır gıdalar, margarinli her türlü yiyecek, cips ve gazlı içecekler bizi obez yapmaktan öteye geçmiyor maalesef. Zayıflamanın önündeki en büyük engel işte bu 3 beyaz : Un, Şeker ve Margarin.

Sağlıklı kilo vermek, kalıcı zayıflamak ve açlık hissetmemek için :

*Fiziksel aktivite, bol bol hareket etmek, her gün yürüyüş yapmak vs.

*Düşük glisemik indeksli gıdalar tüketmek – Karbonhidratlı gıdalardan uzak durmak ( Sağlıklı karbonhidratlar
■ Meyve ve sebzeler (meyve ve sebze suları)
■ Rafine olmayan kepek unu
■ Kepekli makarna
■ Esmer pirinç
■ Kepekli ekmek
■ Hububat içeren gıda maddeleri
■ Yulaf ezmesi
■ Arpa )

Hangi gıdalar sağlıksız ve işlenmiş karbonhidrat içerir?

■ Beyaz şeker (ve beyaz şeker içeren her türlü gıda maddesi; örneğin, şeker, asit­li içecekler, hazır meyve suları, reçeller, kurabiyeler, çikolata, kahvaltıda yeni­len yulaf gibi müsli içeriğinden hazırlanmış bisküviler, paylar ve fırında pişiril­miş birçok hamur işi yiyecek rafine karbonhidrat içerir; buna rağmen bu yiye­ceklerin çoğu birçok çocuk için vazgeçilmezdir.)

■ Beyaz un (ve beyaz un içeren her türlü gıda maddesi; örneğin, ekmek, pasta, kahvaltıda yenen müsli, krakerler, kurabiyeler, kekler ve paylar)

*Sağlıklı yağları kullanmak (Tereyağı, hayvansal katı yağlar, balık yağı yani Omega 3, ısıl işlem görmemiş mısırözü ve ayçiçeği yağları yani Omega 6, zeytin ve fındık yağları yani Omega 9)

*İşlenmiş gıdalardan uzak durmak (ilaç, yemek boyası, kimyasal katkı maddesi ve trans yağ içermeyen gıdalar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir